Otellerde bayram zammı geliyor

Ramazan Bayramının dış turizmin en yüksek olduğu döneme denk gelmesi nedeniyle otel fiyatları % 15-20 yükseliyor.


Ramazan Bayramı tatili 24 Haziran 2017 Cumartesi, arife günü başlayıp 27 Haziran 2017 Salı günü bitecek. Ancak birçok kişi okulların da kapanmasını fırsat bilerek bayram tatili planını 28-30 Haziran günleri için de idari izin alarak dokuz güne çıkardı.


Turizm sektörü temsilcileri hükümetin bu üç günlük dönemi de idari izin sayarak bayram tatilini hafta sonuyla birlikte 9 güne çıkarmasını ümit ediyor. Bayramın dış turizm açısından da en yüksek sezona denk gelmesi, sahil kentlerinde otel fiyatlarını etkiledi. Bayram nedeniyle otellerde 1 Temmuzdki fiyat artışları bir hafta öne alındı.

Tatil 9 güne çıkabilir

Ramazan Bayramı nedeniyle iç pazarda ciddi yoğunluk yaşadıklarını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yöntim kurulu Başkanı Hakan Duran, aradaki 28-30 Haziran tarihlerinin de tatil edilmesinin gündemde olduğunu söyledi.

Bayramın okulların kapanmasının hemen ardına denk gelmesinden dolayı zaten birçok kişinin idari izin alarak tatil planını 9 güne çıkarttığını söyleyen Duran, yine birçok kişinin bayram tatilini erken planlayıp, erken rezervasyon indirim ve taksit imkanlarından faydalandığını açıkladı.

Fiyatlara zam

Ramazan Bayramının turizm sezonundaki en yüksek sezon olarak da adlandırılan döneme denk gelmesinin fiyat artışlarının öne alınmasına neden olduğunu anlatan Duran, şunları söyledi:

"Rusya ve Ukrayna pazarlarından ciddi talep var. Avrupa pazarında da hareketlilik var. Ortadoğu'da birtakım tedirginliklere rağmen özellikle şehir otellerine online rezervasyon akışı devam ediyor. İç pazarda ise hem okulların kapanmış olması hem de bayram nedeniyle çok ciddi yoğunluk var. Bu nedenlerle normalde her yıl 1 Temmuz itibariyle gerçekleştirilen fiyat artırımı bu yıl bayram nedeniyle öne alındı. 23 Haziran'dan itibaren fiyatlarda yüzde 15-20 civarında artış söz konusu."

Yüzde 100 doluluk bekleniyor

Bu yıl iç pazardaki yoğunluğun yılda 8-10 milyona ulaşmasının beklendiğini söyleyen Duran, fiyatların ise geçen seneye göre de düşük olduğunu sözlerine ekledi.

2016'nın turizmde zor bir yıl olduğu ve yaşanmamış sayıldığına dikkati çeken Duran, şöyle konuştu:

"Fiyatlar 2016'da zaten düşmüştü. Özellikle yurtdışı ve paket turlarda yüzde 5-10'luk düşüş var. 2015'e göre ise yüzde 10'un üzerinde düşüş var. Bayram döneminde hem yurt dışından hem de
iç pazardaki yoğunluk nedeniyle bütün otellerin yüzde 100'e doluluğa ulaşmasını bekliyoruz."

Gazeteler