Otobüs biletlerinin tümü satıldı

Ramazan Bayramına iki hafta kala arife ve önceki üç gün için otobüslerde doluluk oranları yüzde 100'lere ulaştı. Burulaş Genel Müdürü Fidansoy, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 


"İşletmelerden elimize ulaşan bilgilere göre araç ve yolcu kapasitesi bakımından büyük firmaların genelinde 22-23-24 Hazirandaki tüm seferlerin koltuk satışları kapanmış durumda. Uzak şehirlere doğru seferler ise 20-21 Haziran günleri bile doldu."


Ramazan Bayramı tatilinde yolculuğa çıkmayı düşünenler günler önceden biletlerini alınca şehirlerarası otobüslerin arife ve öncesi için doluluk oranları yüzde 100'e ulaştı.

Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ (BURULAŞ) Genel Müdürü Levent Fidansoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa Uluslararası ve Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde normalde günde ortalama bin 100 aracın çıkış yaptığını söyledi.

Ramazan Bayramı'nda ise günlük araç çıkışının bin 500'ün üzerine yükselmesini beklediklerini ifade eden Fidansoy, yolcu sayısında ise normal günlere oranla yüzde 70 civarında bir artış olacağını kaydetti.

"Artan yolcu talebe bağlı olarak ek seferler konulmaktadır"

Terminal tesis ve hizmet kapasitesinin bu tür artışları kaldırabilecek yeterlikte olduğundan bayram bouonca hiçbir aksaklık yaşanmayacağını dile getiren Fidansoy, şöyle konuştu:

"Artan yolcu taleplerine bağlı olarak ek seferler konulmaktadır. Ayrıca, yaz sezonunun açılması nedeniyle seyahat firmaları filolarına kiralık araçlar da ilave ediyorlar. Ayrıca Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, turizm maksatlı D2 ve B2 belgeli araçların da tarifeli seferler yapmalarına bayram süresince izin veriyor. İşletmelerden elimize ulaşan bilgilere göre, araç ve yolcu kapasitesi bakımından büyük firmaların genelinde 22-23-24 Haziran'daki tüm seferlerin koltuk satışları kapanmış durumda. Uzak şehirlere doğru yolculukların ise 20-21 haziran günleri bile doldu. Gelen talepler doğrultusunda ek seferler planlanıyor."

Fidansoy, terminal işletmesi ve zabıta görevlileri tarafından kayıtdışı veya kaçak sayılan yolculuk girişimlerinin takip edildiğini ve kesinlikle izin verilmediğini sözlerine ekledi.

Ege ve Akdeniz yönüne yoğun talep

Pamukkale Bursa Bölge Müdürü Hamit Ocak da 23 Haziran ile arife gününün seferlerinin bugünden dolduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

"Arife günü ve öncesi için ek seferler koymayı planlıyoruz. Zaten 15 Hazirandan itibaren yazlık seferlere geçeceğimiz için seferlerimizi yüzde 50 artırmış olacağız. Bayram öncesi için vatandaşlardan yoğun talepler gelmeye devam ediyor. Bayram tatiline yönelik en çok Ege ve Akdeniz bölgeleri için talep alıyoruz."

Kamil Koç firmasının yetkilileri de Ramazan Bayramı için vatandaşların haftalar önceden biletlerini almaya başladığını ifade ederek, "Arife gününden bir gün öncesi seferlerimizin tamamı doldu. Yoğunluk nedeniyle bayram öncesi ek seferler düzenlemeyi planlıyoruz," dedi.

Gazeteler