Ramazan Bayramı tercihi yakın tatil yerleri

Türkiye’de 13.000 konaklama tesisi listeleyen, 3.000’den fazla otelle ve 20’ye yakın tatil şirketi ile işbirliği eden Neredekal.com "Tesisi Telefonla Ara" özelliği sayesinde, Ramazan Bayramında geziye çıkacak olan kullanıcıların yörelere eğilimlerini web sitesinde gerçekleşen ziyaret ve telefon yönlendirmelerini ölçtü. 


Bayram kısa, ulaşım kolaylığı olan yerler önde
Otellere telefon aramalarında çok artış gözlemlenen yerler tatilin süresinden dolayı ulaşım kolaylığına sahip olan yerler. Bölge olarak; Ramazan Bayramı için, İstanbul ve İzmir'deki kullanıcılar daha çok Muğla’yı araştırıyorlar. Muğla’nın bu denli yoğun araştırmalarının, en önemli sebebi mutlaka Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye ve Dalaman gibi popüler destinasyonların da Muğla sınırları içinde yer alması. Muğla’yı arayan seyahat severler, Muğla’nın en çokBodrum Merkez, Selimiye, Palamutbükü ve Akyaka destinasyonlarını aramaktalar.

Ankara ve Anadoludaki kullanıcılar daha çok Antalya'ya gitme düşüncesindeler.  Alanya merkez, Olimpos ve Kemer tatil yöreleri Antalya’nın bayram için en çok aranan noktaları…

Adanalı Mersin’e, Bursalı gider Çanakkale’ye, Balıkesir’e

Adana'daki seyahat severler de bu bayram döneminde yakın tatil yörelerine gitmeye hazırlanıyor. Bunun bir sonucu olarak, Adanalıların bayramda tercih ettikleri popüler sahil kenti Mersin… Kız kalesi, Atakent ve Susanoğlu da Mersin'in en çok araştırılan yerleri arasında. Bursa'daki kullanıcılar da yakın bölgeleri tercih edip, tatil için Balıkesir ve Çanakkale aramalarına yoğunlaştılar. Bursalı seyahat severin bu bayramda tatil hedefi, Balıkesir’de Cunda, Sarımsaklı, Ocaklar; Çanakkale'de Bozcaada ve Assos… Geçen yıl bayram tatili dönemine göre özellikle pansiyon, butik otel ve apart otellere yapılan telefon çağrılarının, Neredekal.com özelinde artış gösterdiği gözlemliyoruz.

Bu bayram, geçen yılın aynı dönemine göre daha kısa bir tatil dönemi olmasından dolayı bu yıl  kısa süreli yurtiçi seyahatlere ciddi talep artışı gözlemleniyor. Yurtiçinde artan bu eğilimle birlikte, büyük şehirlere yakın konumuyla Balıkesir ön plana çıkıyor. Balıkesirli tatilciler, bu bayram ulaşımla vakit kaybetmeden seyahat etmeyi tercih etmekle birlikte, geçen yıla oranla bu yıl %42'lik artışla Ayvalık, Erdek ve Avşa gibi tatil bölgelerini tercih ediyor.

Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat, konuyla iilgili olarak şunları ifade etti:

“Ramazan Bayramında dört günlük bir tatil olmasından dolayı, misafirler çoğunlukla kısa mesafeli destinasyonları tercih ediyor. Bu yıl bir çarpıcı değişiklik de, butik otel, küçük otel ve pansiyon aramaları bazında, geçen yıla göre %60’a varan artış söz konusu diyebiliriz.”