Sarıkamış'ta kış turizmi çalışmaları tamamlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizmi Koridoru Projesi çerçevesinde Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki çalışmaların yüzde 80'i tamamlandı.

Sarıkamış Belediye Başkan Toksoy "Erzurum, Erzincan Kars Kış Turizmi Koridoru Projesi gelişme, kalkınma ve istihdam açısından Sarıkamış'a hayat verecek," dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru Projesi çerçevesinde, Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezindeki çalışmaların yüzde 80'i tamamlandı.

Sarıkamış'ta, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan ve AB fonlarıyla desteklenen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yürütülen Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru'nun çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor.

Yörede gerçekleştirdiği incelemenin ardından gazetecilere bilgi veren Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, 8 milyon 800 bin avro bedelli proje kapsamında 12 bin yataklı kayak merkezi bölgesinde kanalizasyon şebekesi, kolektör hattı, atık su arıtma tesisi, ticaret merkezi ve kar oyunları alanı ile çevre düzenlemesi inşaatlarının büyük bir kısmının tamamlandığını söyledi.

Kayak merkezinde devam eden çalışmaların yüzde 80'nin tamamlandığını bildiren Toksoy, şunları ifade etti:

"Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru projesi gelişme, kalkınma ve istihdam açısından Sarıkamış'a hayat verecek. Proje kapsamında 12 bin yataklı turizm merkezimizin bütün kanalizasyon şebekesi yapıldı. Atık su arıtma tesisi, kar oyunları alanının çevre düzenlemesi ve aydınlatmaları yapıldı. Bir ticaret merkezi, bir de günübirlik tesis tamamlandı. Ayrıca belediye olarak Kültür Turizm Bakanlığının destekleriyle turizm alanının bütün altyapısını, yollarını yapıyoruz. Yağmur suyu drenaj sistemini çözüyoruz. Bunların hepsi bu yıl tamamlanacak."

Başkan Toksoy, projeyle birlikte mekanik tesislerin de yenileneceğini bildirdi. İkinci etap telesiyej tesisinin yenileneceğini, ikinci etaptan zirveye tamamen yeni bir mekanik tesis sistemi kurulacağını açıklayan Toksoy, ek olarak eski Soğuksu Orman Deposu'ndan Cıbıltepe'nin zirvesine kadar 4,5 kilometrelik bir gondol sistemi oluşturulacağını bildirdi.

Milliyet