Setur’dan toplumsal cinsiyet eşitliği panelleri

Üniversiteli gençlerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığının artmasını hedefleyen paneller yoğun ilgi gördü


Toplumsal yatırım projelerine verdiği destekle hem gençlerin hem de toplumun gelişimine yönelik çalışmalara imza atan Setur, ilkini Eskişehir’de gerçekleştirdiği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği panellerine İstanbul’da devam etti.

Koç Holding’in Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum Projesi doğrultusunda  düzenlenen ve gençlerde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen panelin ikincisi, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlendi.

Spor Hayatında Kadın ve Çalışma Hayatında Eşitlik başlıkları altında gerçekleştirilen panelin konuşmacıları, ilk panelde de yer alan Milli Atlet ve Survivor yarışmacılarından Merve Aydın, gazeteci Oya Doğan ve ünlü oyuncu Enis Arıkan oldu. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde ayrıca Türkiye’de tiyatro sporu kavramının yaratıcıları olan Biz Bize Grubu’ndan Dilek Çelebi ve Adem Yılmaz da interaktif doğaçlama oyunları ile gençlere hem keyifli dakikalar yaşattı hem de toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini anlattı.

Panellere gençlerin ilgisi yoğun oldu. Toplamda 550’den fazla öğrencinin takip ettiği panellerin ilki Koç Spor Fest kapsamında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenmişti.

Projede hedefler şöyle belirlendi:

Koç Topluluğu'nda kadın çalışanların seviyesini ve oranını yükseltmeye yönelik uygulamalar hayata geçirmek ve toplumsal cinsiyet duyarlı işyeri ortamını oluşturmak.
Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinç düzeyini artırmak hedefiyle bayiler, çalışanlar ve yöneticilere yönelik farkındalık seminerleri düzenlemek.
Yaratıcı uygulamalar ve sosyal sorumluluk çalışmaları ile projenin etkisini artırmak.