Trump'ın seyahat yasağına bir ret daha

ABD Başkanı Donald Trump'ın Müslümanlara yönelik seyahat yasağına bir temyiz mahkemesi daha karşı çıktı.

ABD'de temyiz mahkemesi, Başkan Donald Trump'ın Müslümanların çoğunlukta olduğu altı ülkeden gelen kişilerin girişine getirdiği yasağı hükümsüz kılan kararı onadı.


San Francisco'daki mahkeme, Trump'ın yürürlüğe soktuğu düzenlemeyi mart ayında kısmen bloke eden Hawaii'deki federal mahkemenin kararını haklı buldu.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Göç konusu, ABD başkanı bile olsanız tek kişilik şov değildir... Başkanın yetkisi, bazı meşru ve anayasal kısıtlamalara tabidir."

Temyizden ikinci ret

Geçen ay da Virginia Eyaleti'nin Richmond kentindeki bir temyiz mahkemesi, Maryland'deki bir hâkimin yasak aleyhindeki kararını onamıştı. Trump yönetimi de bu kararı ABD'de en üst federal mahkeme olan Yargıtay'a taşımıştı.

Trump'ın ocak ayında imzaladığı "Ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlıklı kararname İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının vize başvurusunun kabul edilmemesini öngörüyordu. Suriyeli mültecilerin ülkeye girişini süresiz olarak yasaklayan kararname uyarınca diğer mültecilere de dört ay yasak getirilmişti. Ancak kararname, aleyhte gelen mahkeme kararlarının ardından Mart ayında gözden geçirilmiş ve yasaklı ülkeler listesinden Irak çıkarılmıştı.

DW Türkçe