Turistin tercihi bu yıl Türkiye’den yana

Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral “2016’da başka ülkelere kaçan turist, bu yıl tercihini Türkiye’den yana kullandı," dedi.


2016’da ağır bir yara alan turizm sektörü, 2017 yılına umutlu bakıyor. Antalya’ya gelen  turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 50’lik bir artış gözlemlediklerini söyleyen Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, sözlerini“Gerek Rus pazarının gerekse ramazan sonrası iç pazarın hareketlenecek olması 2017’yi pozitif yönde kapama umudumuzu artırıyor,” diye sürdürdü.


Türkiye’de yaşanan terör olaylarının ve 15 Temmuz darbe girişiminin etkisiyle 2016 yılında ağır bir yara alan turizm sektörü, 2017 yılına umutlu bakıyor.

Geçen yıl Türkiye’den uzaklaşarak 2016 yılında farklı ülkeleri deneyen turistlerin 2017 yılında tercihlerini yine Türkiye'den yana kullandıklarını bildiren Harika Güral, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden rezervasyon aldıklarını ifade etti.

Bu yıl turizmde canlılık beklediklerini söyleyen Güral şöyle konuştu:

“2016 yılında büyük düşüş gösteren turizm sektörü, bu sezon Rus turist canlılığıyla hareketlenmeye başladı. Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısında geçen yılın ilk beş ayına göre 855 bin 23 kişilik bir artış sağlandı. Kentte geçen yılın ilk beş ayında hava yoluyla 1 milyon 56 bin 971 kişi, 2017'nin ilk 5 ayında ise 1 milyon 911 bin 994 turist geldi."

2017 yılında 2-2,5 milyon bandında Rus turisti ağırlamanın mümkün olduğunu bildiren Güral, Rusya ile yapılan anlaşma gereği charter seferlerindeki artışın sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi.

Güral “Gerek Rus pazarının gerekse ramazan ayından sonra iç turizmin hareketlenecek olması 2017’yi pozitif yönde kapama umudumuzu artırıyor” dedi.

Yöredeki varlıklarını Güral Premier Hotel Tekirova ve Güral Premier Hotel Belek olmak üzere  Güral Premier Hotels & Resorts çatısı altında sürdürdüklerini anlatan Güral, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Turizm alanında Güral Premier Belek ve Güral Premier Tekirova otellerimizde toplamda 2.800 yatağımız var. 2016 yılı her ne kadar turizm sektörü için kötü gittiyse de biz yüksek bir doluluk oranıyla sezonu kapattık.  Turizm sektöründeki sıkıntılar bizi de etkiledi. Kaliteden ödün vermemek için, otel fiyatlarımızda indirime gitmedik. Antalya ve Alanya-Gazipaşa havalimanına gelen turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 50’lik bir artış gözlemliyoruz. Antalya’da tesislerin dolulukları yüzde 30’u bulduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde yöreye talebin artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Bu sezon tüm işletmelerin kazanmasını istiyoruz. Turizm sektörünün kazanması demek Türkiye için gerek ekonomik gerek sosyal anlamda yüksek katma değer, yüksek fayda demektir. Türkiye’yi dünyada temsil eden ve tanıtan önemli kanallardan biri de biz turizmcileriz, dolayısıyla bundan önce olduğu gibi bu sezonda gelen tüm misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak ülkemize yüksek katma değer yaratmaya devam edeceğiz."