Turistlerden mavi yolculuğa yoğun ilgi

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan sakin kent unvanlı Akyaka’da başlayan mavi yolculuğu başta Ukraynalı turistler olmak üzere tatilcilerin yoğun ilgisini çekiyor. 


Turizm sezonunun yeni başlamasına rağmen rağbetin yoğun olması tekne sahiplerinin yüzünü güldürdü.

Yılda 3 milyon turistin ağırlandığı Muğla'nın Bodrum ilçesinde başlayarak Fethiye’de sona eren mavi yolculuğun önemli konaklama noktalarından Gökova Körfezi başta Ukraynalılar olmak üzere yerli ve yabancı tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Turistlerin tekne turları, Marmaris Çamlı Mahallesi’ndeki tekne sahiplerini ve Akyaka’daki Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi üyelerinin yüzünü güldürüyor. Gökova Körfezi’nde tekne turuna çıkmak için Marmaris, Fethiye, Bodrum, Didim ve Kuşadası gibi ilçelerden tur acenteleriyle gelen yabancı konuklar, Akyaka Mahallesi’nde saat 10.00’da teknelere binerek saat 17.00’de geri dönüyor.

Bu süre içinde Kandilli Koyu’nda başlayarak Sedir Adası, İncekum, Lacivert Adası ve Sualtı Mağarası’nı geziyor. Teknelerin koylarda mola verdiği sırada denize giren turistler, Gökova Körfezi’nin mavi sularında doğa ile iç içe bir gün geçiriyor. Gökova tekne turlarına tur ecenteleri her gün otobüslerle turist taşıyor. Günlük kişi başı 25 dolara Gökova tekne turuna çıkan turistler, Sedir Adası başta olmak üzere koylara hayran kalıyor.

Akyaka Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mehmet Gümüş, konuyla ilgili olarak "Gökova Körfezi mavi yolculuğun önemli noktalarından biri. Binlerce irili ufaklı koyun yer aldığı körfezde tur teknelerinin yanında özel tekneler de konaklayabiliyor." dedi.