Turizm merkezlerinde çifte bayram heyecanı

Yılda yaklaşık 3 milyon gecelemeyle iç turizmin lideri olan Balıkesir'in Ege ve Marmara kıyısındaki turizm merkezlerindeki tesisler ve esnaf, Ramazan Bayramı tatilini dört gözle bekliyor.

Marmara kıyılarında yer alan Erdek ve Kuzey Ege'ye kıyı Akçay'ın yanısıra Ayvalık, Ören, Güre, Altınoluk ile Cunda, Marmara ve Avşa Adası gibi turizm merkezlerinin sınırları içinde yer aldığı Balıkesir, çoğunlukla yerli turistin tercihi oluyor.


Önemli turizm merkezlerine sahip, 25 binin üzerinde yatak ve 127 bin civarında ikinci konutun yerlduğu Edremit Körfezi'ndeki otel ve pansiyonlarda Ramazan Bayramı için doluluk oranları yüzde 90'lara ulaşırken turizmciler ve esnaf, çifte bayram için gün sayıyor.

Bayramla birlikte başlayacak olan yaz sezonunda yerli turistin akınına uğraması beklenen Edremit Körfezi, önemli miktarda turist ağırlayacak.

Edremit Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, geçen yıl yaşanan darbe girişiminin turizmi olumsuz etkilediğini, bu yıl beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Otel, pansiyon, esnaf ve sahillerdeki hediyelik eşya satıcılarının bayramla başlayacak yaz sezonunu beklediğini dile getiren Yavuz, şunları kaydetti:

"Bölgemiz iç turizmden faydalanan bir bölge. İç turizmin lideri olarak biliniyor. Dolayısıyla yerli turiste hizmet ediyoruz. Yoğun bir talep söz konusu. Şimdiden bölgemizdeki birtakım tesislerimizin doluluk oranları yüzde 80'leri aştı. Küçük otellerimiz ve diğer tesislerimiz de bayrama kadar doluluklarını tamamlayacaklar. Asıl bayram sonrası talepler de çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Esnafımız umutlu. Umutla bayramı bekliyor. Hayırlısıyla kazasız belasız bir sezon diliyorum herkese."

ÇİFTE BAYRAM HAVASI

Edremit Belediyesi kuruluşlarından Ed-Bel Limited Şirketinin Genel Müdürü İbrahim Yakın ise Akçay, Altınoluk, Güre ve Zeytinli'deki otellerden sorumlu olduklarını, belediye otellerinde Ramazan Bayramının başlangıcı olan 24 Haziran için doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını söyledi.

Bayramdan sonra da bu doluluk oranlarının aynı şekilde devam edeceğini bildiren Yakın "İyi bir sezon olacak. Edremit'te son 5 yılın en iyi mayıs ayı gerçekleşti. Ramazan Bayramı ile başlayacak olan turizm sezonu Edremit Körfezi'nde çifte bayram havası yaşatacak," dedi.

Edremit Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Mustafa Alparslan, körfezin yerli turisti beklediğini ifade ederek, esnafın çifte bayram yapacağı Ramazan Bayramı'nı dört gözle beklediğini söyledi.

"VATANDAŞ DA BİZ DE BAYRAMI BEKLİYORUZ"

Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin, bu yıl ramazan ayından önce mayıstaki hareketliliğin bile esnafın, turizmcinin yüzünü güldürdüğünü kaydetti.

İlçedeki tesislerde bayrama dönük doluluk oranlarının yüzde 90'ları geçtiğini açıklayan Özgültekin, sözlerini  "Ayvalık'ta doluluk oranları yüzde 100'lere varacaktır. İnşallah iyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Yıl boyunca çalışan, yorulan, tatili hak eden vatandaşlar da turizmciler de bayramı bekliyor. Bu bayram ve yaz sezonu herkese iyi gelecek," diye sürdürdü.

Ayvalık ile Yunanistan'ın Midilli Adası arasında her gün karşılıklı seferler düzenleyen bir turizm firmasının sahibi Eşref Jale de Ramazan Bayramı'nı yoğun geçireceklerini ifade etti.

Jale "Şu anda Midilli Adası için yüzde 70 civarında bir rezervasyon aldık ama okullar henüz tatile girdi. Komşu adaya bu bayram çok yoğun ilgi olacak," dedi.

Erdek'te turizmin kalbinin attığı Çuğra'da tesisi olan turizmci Recep Eren de Marmara'ya kıyı ilçenin deniz turizminde gözde merkezlerden olduğunu bildirdi.

Yaz sezonu başlangıcı ile bayramın bir araya geldiğine işaret eden Eren "Mavi bayrağımız var, temiz denize sahibiz. Bayramda ilçedeki pansiyonlar dahil yaklaşık 10 bin yatağın dolmasını bekliyoruz. İyi bir sezon bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Erdekli Turizmci Uğur Çakırtaş da Erdek'in Ramazan Bayramı ile başlayacak olan yaz sezonunu dolu geçireceğini, özellikle İstanbul'dan gelecek ziyaretçilerin bugünden yerlerini ayırttığını söyledi.

Hürriyet