TÜRSAB'tan serhat illerinde turizme katkı

TÜRSAB, serhat illerinde turizmi geliştirmek amacıyla harekete geçti.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinin tanıtımı ve turizm destinasyonlarının geliştirilmesi amacıyla Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile imzaladığı işbirliği protokolü çerçevesinde ilk toplantısını Kars’ta gerçekleştirdi.


Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da faaliyet yürüten SERKA ile TÜRSAB arasında, bölge illerinin turizm kapasitelerinin arttırılması amacıyla mayıs ayında imzalanan işbirliği protokolünün uygulanması için çalışmalara başlandı. Kalkınma ajansları arasında ilk kez SERKA ile bu konuda protokol imzalayan TÜRSAB, yedi kişilik yönetici kadrosuyla illerde toplantı düzenlemeye başladı.

TÜRSAB heyeti, toplantı öncesi Kars Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Toplantıya SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, TÜRSAB’ın İncoming Turizm Komitesi Başkanı Aziz Ciga ve Kültür Turizmi Komitesi Başkanı Erdal Çeri, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, üniversite temsilcileri, illerin Kültür ve Turizm Müdürleri, İlçe kaymakamları, ticaret ve sanayi odası başkanları ile SERKA uzmanları katıldı.

Toplantıda, SERKA ile diğer kamu kurum ve kuruluşları,  faaliyet ve hedefleriyle ilgili olarak bilgi verdi. Ardından yol haritasına temel teşkil edecek kısa, orta ve uzun vadeli hedefler için görüş alışverişinde bulunuldu. Doğa ve kültür turizmi açısından yöre potansiyelinin tespit edilmesi, turizmi geliştirici tedbirlerin belirlenmesi ve pilot uygulamaların başlatılması kısa vadeli hedef olarak belirlendi. Orta vadeli hedef olarak da acentaların bölgeyi tanıtan tur paketleri oluşturması için bölgeyle ilgili bilgilendirme, info gezileri, kültürel ve tarihi değerleri tanıtan projeleri, iyileştirilen destinasyonları tanıtılması, maliyeti düşürücü ve rekabeti artırıcı önlemlerin alınması kararlaştırıldı.

Turizm çeşitlerinin geliştirilmesi, geceleme sürelerinin ve turizm gelirlerinin artırılması uzun vadeli hedef olarak belirlendi. Toplantıda ayrıca kentlerde bulunan somut ve somut olmayan kültürel değerler envanterinin TÜRSAB'a iletilmesi ve bu çerçevede önceliklerin belirlenmesine karar verildi.

Daha sonra Ağrı’ya geçen TÜRSAB ekibi, ikinci toplantısını burada gerçekleştirdi.

Vali Musa Işın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Yusuf Çetin ile ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantının ardından TÜRSAB heyeti, Doğubayazıt ilçesine geçerek İshak Paşa Sarayı’ın gezdi. Bölgeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB heyeti, bölge illerinin turizm açısından yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ve kurumların işbirliğine açık olduğunu ifade etti.