112 Acil Servis plajlarda göreve başladı

İzmir'de yaz nüfusunun yoğun olduğu turistik beldelerde 112 Acil Servis ekipleri görevlendirildi.


İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, yaz mevsiminde vatandaş ve turistlerin yoğun olduğu sahil beldeleri için ek tedbirler alarak motosikletli ekipler oluşturdu.

Kuzey Afrika sıcaklıklarının etkili olduğu, termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği İzmir'de Çeşme, Urla, Seferihisar, Dikili ve Menderes ilçelerinde ambulans sayısı artırılırken plajlarda devriye gezen motosikletli sağlık ekipleri, rahatsızlananlara anında müdahale ediyor.

İzmir'de ilk kez bu yıl başlayan çalışma kapsamında doktor ve paramediklerden oluşan 112 Acil Sağlık ekipleri, sıcaktan etkilenen ve boğulma tehlikesi geçiren vatandaşlar başta olmak üzere herhangi bir şekilde rahatsızlık geçirenlere ulaşmaya çalışıyor.

Ellerindeki ilk yardım çantalarıyla sıcağa aldırış etmeden plajlarda görevli ekipler, sahil boyunca yürürken yaptıkları gözlemler sırasında hasta olduğunu düşündüğü ya da hastalık belirtilerini fark ettiği vatandaşlara anında müdahale ediyor.

Muayeneye hastaların tansiyonlarını ölçerek başlayan ekipler, ardından fiziki olarak muayene ediyor, hastaneye sevki gerektirecek bir durum yoksa sıcak hava ile ilgili olarak uyarıyor.

"Vatandaş 112'yi aramadan biz onların yanında oluyoruz"

Çeşme 112 Bölge Sorumlusu Dr. İsmail Öz, havaların ısınmasıyla beraber başlatılan çalışma sayesinde motosikletiyle tüm gününü ilçenin sahil ve plajlarda geçirdiğini söyledi.

"Tatilciler verdiğimiz hizmetten memnun"

Doktorluk haystının en keyifli günlerini bu projede yaşadığını ifade eden Dr. Öz, şöyle konuştu:

"Yazın vakamız çok. İlçemizde vaka sayısı her istasyonda ortalama 20 oluyor. Biz burada şüpheli olarak gözümüze ilişen, mesela yerde baygın yatan vatandaşlar varsa erken müdahale etmek için dolaşıyoruz. Vatandaşlar teşekkür ederiz diyor, dualarını eksik etmiyorlar."