2016'da 203 uluslararası kongre düzenlendi

Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği'nin verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 103 uluslararası kongre düzenlendi.


Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneğinin (ICCA) verilerine göre Türkiye geçen yıl İstanbul başta olmak üzere Antalya, Ankara, İzmir, Bursa ve Aydın'da 103 uluslararası kongreye ev sahipliği ederek dünyada 37'inci sırada yer aldı.

Kongre turizmi konusunda Türkiye'nin potansiyelini değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye’nin 4-5 saatlik uçuş mesafesi ile sağladığı ulaşım avantajına ve tesislerinin niteliğine dikkati çekti ve “Türkiye’nin kongre turizmi açısından ilk beş ülke arasında yer almaması için hiçbir neden yok,” dedi.

Ayık, kongrelerin turizm pazarı için çeşitlilik yarattığına işaret etti ve sözlerini “Pazarda bu dediğimiz seviyelerde bir yer yakalandığı takdirde, ülkeyi prestij açsından önemli bir noktaya götürür.” diye sürdürdü.

Kongrelere katılanların profilinin tatilcilerden farklı olduğuna değinen Ayık, alım güçleri yüksek bu kişilere birçok ürünü pazarlamanın daha kolay olduğunu söyledi.

Kongre merkezleri bakımından zengin olan İstanbul’un trafik sorunu olduğunu söyleyan Ayık, ulaşım altyapıları desteklendiğinde İzmir ve Antalya gibi şehirlerde de kongre turizminin gelişeceğini ifade etti.

Dünya