30 milyon Çinli ülke dışına çıkacak

Kuşak ve Yol Projesi'yle ülke dışına çıkan Çinli turistlerin sayısında artış bekleniyor. Bu yaz 30 milyon Çinlinin ülke dışına çıkacağı bildirildi.


Çin'in en büyük tur operatörü olan C-Trip, bu yaz 30 milyon Çinli turistin yurt dışında geziye çıkacağını bildirdi.

C-Trip Genel Müdür Yardımcısı Yang Şiaoli, araştırmalarına göre bu yaz 30 milyon Çinli turistin tatil için yurt dışına gideceğini söyledi.

Çinlilerin tercih edeceği ülkelerin Tayland, Japonya, Singapur, ABD ve Endonezya olacağı aktarılırken Rusya ve Birleşik Arap Emirliklerine de talebin giderek yoğunlaştığı belirtildi.

Pekin yönetiminin tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırmayı hedefleyen Kuşak ve Yol Projesi çerçevesinde bu rotadaki ülkelerle karşılıklı vize kolaylıklarını artırdığına dikkati çeken C-trip yetkilisi, Çinli turistlerin yurt dışı seyahat talebindeki artış ivmesinde daha da hızlanma beklediklerini aktardı.

Çinli turistler, geçen yıl 261 milyar dolar harcayarak çok para harcayan turist grupları sıralamasında birinci oldu.

Dünya turizm harcamalarının yaklaşık yüzde 21'ini Çinliler gerçekleştiriyor. Bu ülkeden yurt dışına giden turist sayısı, son 12 yılda her sene yüzde 10'un üzerinde artış gösteriyor.

ABD, Kanada ve Singapur'un da aralarında olduğu birçok ülke, Çinlilere 10 yıllık vize uygulaması başlatmıştı.

Türkiye'nin de aralarında olduğu 60'dan fazla ülke, Çin vatandaşlarına elektronik vizeyle gezi imkanı sağlıyor.

Çin havayolu şirketleri, geçen yıl 260 uluslararası destinasyona ek sefer düzenlemeye başlamıştı.

Uzmanlar, yurt dışına çıkan Çinli turistlerin sayısındaki artışı, ülkenin para birimi yüenin değerlenmesi, hükümetin turizm sektöründeki teşvikleri ve sağlanan vize kolaylıklarına bağlıyor.