Adıyaman’ın rekabet edilemez değeri Nemrut’tur

Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kaydedilmesinin 30. yılında Adıyaman’da gerçekleştirilen Kültür Turizmi Zirvesi'ndeki konuşmalarda yörenin "Sahabe şehri" vurgusunun öne çıkarılması istendi.


Panelde konuşan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Köfteoğlu, kentlerin dünya turizminde rakipsiz ürünlerle öne çıktığını bildirdi ve “Adıyaman’ın rekabet edilemez ürünü Nemrut Dağı’dır,” dedi.

Köfteoğlu, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Son zamanlarda Adıyaman’da sahabe şehri vurgusu daha fazla öne çıkarılmaya başlandı. Oysa Adıyaman bu alanda rekabet edilemez ve tek değildir. Çünkü İstanbul’daki Eyüp Sultan da sahabedir. Dolayısıyla kent bu alanda ne turizmde ne de inanç turizminde ‘unique’, rekabet edilemez bir önceliğe sahip değildir. Oysa Nemrut Dağı tektir ve Adıyaman’a rekabet edilemez bir üstünlük sağlıyor.”

Kentin sahip olduğu tüm değer ve zenginlikleri Nemrut Dağı çerçevesinde pazarlayıp tanıtması gerektiğini belirten Köfteoğlu şunları söyledi:

“Kentin inanç turizmi, gastronomi, doğa ve kültür alanındaki tüm turistik değerleri önemlidir. Ancak bunların hiçbiri kentin bir numaralı ve rekabet edilemez yegâne turizm ürünü Nemrut Dağı’nın önüne geçemez. Kente inanç turu için gelenlerin Nemrut Dağı’nı da görmesini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı. Bunların yapılması Adıyaman’a gelen turist sayısını artırır.”

Söylentilere dikkat!

Adıyaman’da birilerinin bilerek veya bilmeyerek Nemrut’un Hz. İbrahim’i ateşe atan kişi olduğu yalanını yaydığına dikkat çeken Köfteoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kommagane medeniyetine ait yöneticilerin heykellerini barındıran Nemrut Dağı’nın tarihini dikkate aldığımızda, buranın  Hz. İbrahim’i yakan Nemrut’la hiçbir ilgisinin olmadığını net olarak görürüz. Başta seçilmiş ve atanmış yöneticiler olmak üzere, İpekyolu Kalkınma Ajansı yönetiminin, tarihi gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmayan, Nemrut Dağı’na düşmanlık körükleyen bu söylentilerle mücadele etmesi gerekiyor. Halkın gerçekleri öğrenmesi için uzman rehberlerden yararlanılarak doğru bilgilendirme kampanyaları düzenlenmeli. Aksi takdirde, gerçeği yansıtmayan bu söylentiler, önümüzdeki dönemde Nemrut Dağı’nda arzu etmediğimiz manzaralara yol açabilir.”

IŞİD’ci kafalar Adıyaman’a nasıl sızdı, o kadar eve nasıl yerleşti, siyasetçilerin hiç suçu yok mu?  

Yalçın Bayer / Hürriyet