AFAD'dan tatilcilere uyarı

Ege açıklarında gece meydana gelen 6,6 şiddetindeki deprem büyük panik yarattı. 


Depremin etkili olduğu Bodrum ve Datça'da can kaybı olmadı. AFAD bugün son durumla ilgili olarak bir açıklama yayınladı.

AFAD Başkanı Halis Biden kurum olarak almaları gereken tedbirlerin tamamını aldıklarını bildirdi. Tehlikeli bir durumun olmadığını söyleyen Biden, şöyle konuştu:

"Yerli ve yabancı turistler çok rahatlıkla Bodrum'daki tatillerine devam edebilir. Uzmanlardan aldığım bilgiye göre, buranın en fazla üretebileceği deprem bu kadar. Artçı depremler de oluştu. Bu enerjinin ciddi manada boşaldığı anlamına geliyor. Ayakta olan sağlıklı yapılar kontrollü bir şekilde kullanabilirler. Şu an itibarıyla Muğla genelinde hayatını kaybeden vatandaşımız ve her hangi bir yıkık yapımız yok. Bu turizm beldemizde hayatın hızlı bir şekilde normale dönmesini bekliyoruz."

Belediye Başkanı Kocadon da Bodrum'da ilk kez bu kadar şiddetli bir depreme tanık oduklarını söyledi:

İlk yaşanan paniğin normal olduğuna dikkati çeken Kocadon, şunları ifade etti:

"Ben de aynı paniği yaşadım. Güzel olan herhangi bir can kaybımız ve önemli bir mal kaybımız yok. Binalarımızın hiçbirinde yıkım olmadı. Bu da Bodrum'un ne kadar güvenilir bir yer olduğunu yeniden gösterdi." diye konuştu. Kocadon, misafirlerin tatillerine devam etmelerini ve tatilin tadını çıkartmalarını tavsiye ederek, "Bodrum'dan ayrılmamalarını diliyorum çünkü şu anda Bodrum'dan daha güvenli bir yer yok. Bunun da kanıtı son depremde hep birlikte yaşayarak gördük."

Muğla Gökova Körfezi açıklarında saat 01.31’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından aynı bölgede saat 06.43’e kadar 95 artçı sarsıntı daha oldu.

Yaklaşık 3 dakika boyunca gelen dev dalgalar nedeniyle sahildeki otellerin alt katları ile restoran bölümlerini su bastı, 16 işyeri sular altında kaldı. Deprem sırasında 30’a yakın otomobilde, ağaç dalları ve kayaların düşmesi sonucu maddi hasar meydana gelirken, Bodrum’un Mumcular, Yalıçiftlik, Mazı mahallelerindeki bazı evlerde çatlak meydana geldiği belirtildi.