Afrodisias Dünya Miras Listesi’nde

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan ve 2009’da UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Afrodisias Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi. Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken "Aydın için büyük değer. Çok sevindik," dedi. Türkiye’nin bu listedeki varlık sayısı da 17’ye ulaştı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, (UNESCO) Karacasu’daki Afrodisyas Arkeolojik Alanı için bekleneni açıkladı.

Kültürel değerlerin geleceğe taşınması ve tanıtımı için önem taşıyan, 10 yıldır süren Dünya Miras Listesi’ne girme yolculuğu başarıyla sonuçlandı. Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye’nin adayı Afrodisyas Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi

"Bizim için sevindirici"

AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, kendileri için çok sevindirici olduğunı bildirdi ve şunları söyledi:

"Afrodisias Aydın’daki 20’in üzerindeki antik kentimizden en önemli olanlarından biri. Afrodisias kazı çalışmaları başlaması olduğu değerlendirildiğinde, birinci sırada yer almaktadır. Ziyaretçi açısından da Aydın için çok büyük öneme sahiptir. Bu gelişme çok güzel bir gelişmedir. Aydın turizmine mutlaka bir katkı koyacaktır. Bununla birlikte birçok değerimiz var. Bu değerlerimizi en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunları dünya turizmine kazandırıp Aydın’a da ekonomik kazanç sağlaması için çalışmalıyız. Çok uzun sürdü ama neticede bitti bu da bizim için büyük bir avantaj oldu."

Aydın’ın Karacasu İlçesinde eski Yunan ve Roma dönemlerine ait görkemli antik kentlerden biri olan Afrodisias, tarihte kentin en önemli tanrıçası olan Afrodit Tapınağı ile ünlüdür. M.Ö. II. yüzyıldan M.S. 6. Yüzyıl’a kadar görkemini korumuş olan kentin kesintisiz olarak bu kadar uzun yerleşim görmüş olması, antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık etmesi açısından da önem taşıyor.

Afrodisyas’ın da Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesiyle birlikte Türkiye’nin bu listedeki varlıklarının sayısı 17’ye ulaştı.