Akdeniz'in 20 güzel adası

Sonsuz maviliğe uzanan eşsiz manzaraları, sabaha kadar süren dillere destan eğlenceleri, bütün gün süren sahil partileri, birbirinden lezzetli mezelerin ve yemek kokularının olduğu Akdeniz adalarının hepsi birbirinden güzel. 


The Telegraph gazetesinin seyahat uzmanlarından oluşan ekip, Akdeniz’in ilk 20 güzel adasını belirledi.

İngilizlerin gözünden Akdeniz’deki ilk 20 güzel ada şöyle sıralandı:

Akdeniz adaları, antik çağlardan günümüze insanlığın ayrı bir önem ve özen gösterdiği yerlerin arasında. Bu topraklara geldiğinizde sıcakkanlı, rahat ada insanı kendinizi çok uzaklarda değil de sanki bu topraklarda doğmuşsunuz gibi hissettiriyor size.

1- Formentera / İspanya
İbiza’nın kız kardeşi diye bilinen Formentera Adası el değmemiş bakir doğası, kumsalları ve olağanüstü güzellikte denizi ile tam bir cennet.
Bob Dylan ve Pink Floyd sebep olmuş biraz da bu adanın adının duyulmasına.

2- Nakşa / Yunanistan
Kiklad adalarındaki en büyüğü Nakşa… Çok verimli ve kendi kendine yeten bir ada. Ege’nin bu en güzel kısmında her çağa ait bol bol tarihi kalıntıyı ve harika yemekleri bulacaksınız.
Limana girerken sizi National Geographic logosuna benzeyen devasa bir mermer geçit olan antik Portara ve beldenin yukarısındaki orta çağ kalesinin manzarası karşılar.
İç kısımda, Tripodes, Filoti, haki ve Apeiranthos gibi zamanın ilişemediği sizi güzelliğine çağıran izole orta çağ köyleri bulacaksınız. Zas (Zeus) Dağıyla, yeşil vadilerle, terk edilmiş manastırlarla, kiliselerle ve Bazeos Kulesi gibi azametli kulelerle buluşacaksınız. Denizin güzelliği ise harika…

3- Sardinya / İtalya
Akdeniz’in ikinci büyük adası Sardinya, turkuaz ve zümrüt yeşili suları, bembeyaz ve ince kumdan oluşan harika plajlarının yanı sıra pek çok hazine barındırmakta.
Antik çağlara kadar uzanan tarihiyle ve stratejik önemi sebebiyle Fenikeliler, Piemonteliler, Cenevizliler, Pisalılar ve İspanyollar için geçiş yeri olan İtalya’nın özerk bölgesi Sardinya Adası kendine has bir kültüre sahip. Zengin megalitik mirası, çok sayıdaki Romanesk, Gotik ve Barok kiliseleri Sardinya’nın bu kendine has kültürünü simgelemekte.
Heybetli Gennargentu sıradağlarından geçerek, Sardinya’nın güneyindeki tarihi başkent Cagliari’den kuzeyindeki enfes Smeralda kıyılarına kadar bu yolculuk, sizi ayrıca Sardinya’dan 11 kilometrelik bir boğazın ayırdığı Fransa’ya bağlı Korsika Adası’nın güneyini görme imkanı sunacak.
Kiklad adalarının en büyüğü Nakşa… Çok verimli ve kendi kendine yeten bir ada. Ege’nin bu en güzel kısmında her çağa ait bol bol tarihi kalıntıyı ve harika yemekleri bulacaksınız.
Limana girerken sizi National Geographic logosuna benzeyen devasa bir mermer geçit olan antik Portara ve beldenin yukarısındaki orta çağ kalesinin manzarası karşılar.
İç kısımda, Tripodes, Filoti, haki ve Apeiranthos gibi zamanın ilişemediği sizi güzelliğine çağıran izole orta çağ köyleri bulacaksınız. Zas (Zeus) Dağıyla, yeşil vadilerle, terk edilmiş manastırlarla, kiliselerle ve Bazeos Kulesi gibi azametli kulelerle buluşacaksınız. Denizin güzelliği ise harika…

4- Cavallo / Fransa
Akdeniz’de Korsika ve Sardinya arasında bir ada. Eskiden İtalya’ya aitmiş ama şu an bir Fransız bölgesi olarak geçiyor.
Sakin bir deniz tatili isteyenler için burası biçilmiş kaftan…

5- Mayorka / İspanya
Mayorka, Cezayir’le İspanya kıyıları arasına serpilmiş Balear Adaları’nın en büyüğü, dolayısıyla en kalabalık olanı. Adalardaki 1 milyon nüfusun, 800 bini burada yaşıyor.
Merkezi Palma’nın herhangi bir Avrupa başkentinden farkı yok. Hareketli partiler, şampanya ve süperyatlar denince, akla ilk gelen Balear Adası, İbiza. Mayorka ise bunlardan tamamen farklı.
Yaz sezonu burada antik kalelerin ve manastırların avlularında ya da taştan yapılmış muhteşem sarayların ve çiftlik evlerinin kapalı kapılarının ardında geçiyor.

6- Korfu / Yunanistan
İyonya Adaları Türkiye’ye en uzak Yunan adaları. Öyle feribotla gidecek kadar yakın değil, uçakla da ancak aktarmalı ulaşmak mümkün.
İyonya’nın en büyük ve en güzel adası ise Korfu. İtalya’ya yakınlığından olsa gerek bir Yunan adasından ziyade bir Avrupa şehri esintisi var.
Müzeleri, yeni şehir-eski şehir yerleşkeleri, İyonya Üniversitesi ile bir adadan çok ötesi var...

7- Sicilya / İtalya
Son 3.000 yıl boyunca 13 farklı kültürün egemen olduğu Sicilya adasında, yerel gelenekler, egzotik yemekler ve çeşitli mimarisinin, inanılmaz karışımının tadını hissedeceksiniz.
Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’yı yaşamak için en güzeli, bir yat kiralamak ya da kendi yatınız ile bu eşsiz güzellikleri keşfetmektir.

8- Kıbrıs
AB’nin gözetiminde dört yılda istikrar sağlandı, mitolojik kahramanlardan Afrodit’in doğduğu topraklarda hayat yeniden canlanıyor. Limasol’daki yeni rıhtım butikler, sanat galerileri, deniz ürünleri restoranlarının yer aldığı cam cepheli modern AVM’leriyle ışıl ışıl. 1974’de Türkiye’nin askeri müdahalesinden sonra ikiye bölünen Lefkoşa’da gökdelenler yükseliyor, meydanların çevresini ünlü mimarların yapıları, dünya çapında müzeler, restoran ve gece kulüpleri süslüyor.
Güneşin cömertçe aydınlattığı antik kalıntılar, kaleler, güçlü şaraplar, temiz deniz adanın çekiciliğini artırıyor. Denizi ise bir başka güzel…

9- Santorini / Yunanistan
Volkanik patlamaların yarattığı romantik cennet Santorini, Yunanistan’ın belki de en çok fotoğraflanan yeri. Adanın başkenti Fira, turist istilasına uğrasa da çok güzel.
3 bin kişinin yaşadığı Fira 1956’daki depremde yıkılınca tekrar inşa edilmiş. Fira’nın sahilde ufak bir limanı var, gemiler buraya demirliyor ve filikalarla sizi sahile çıkartıyorlar.
Bu limandan tepeye, 580 basamakla yürüyerek ya da eşek sırtında çıkabiliyorsunuz, dileyenler de fünikülerle, yorulmadan tepeye ulaşabiliyorlar. Adanın sembolü Agiou Mina Kilisesi mavi kubbesi ve beyaz çan kulesiyle ziyaretçileri selamlıyor. Denize girilecek birçok yeri de mevcut.

10- Patmos / Yunanistan
Yunanistan’ın küçük ama zengin adası Patmos; daha fazlasına ihtiyaç duymayan, kendi zenginliğinde yaşama arzusu içinde, kolay beğenmeyen bir ada.
Sanki Ege Denizi’nde göz önünde olmak istemiyormuşçasına davranan adalılar fazla ilgi ve beğeniden uzak duruyorlar. Küçük, kolay keşfedilebilir ve baştan aşağı özgün bir karakteri olan Patmos aynı zamanda birçok bakir koyuyla sizi ödüllendiriyor. Yuhanna İncili’nin burada yazılmış olmasından dolayı kutsal kabul edilen ada Hıristiyanların yedi hac bölgesinden biri.
Bodrum’u andıran beyaz küçük evleri, tepedeki tarihi surları ve güzel koylarıyla bugüne kadar gitmediyseniz çok şey kaybediyorsunuz.

11- İbiza/ İspanya
İbiza için Akdeniz’de İspanya yönetimindeki Balear Adaları’nın en çekicisi demek hiç de abartılı bir yaklaşım olmayacaktır.
Zira bu adanın özgür ruhu, adeta adanın doğasına, insanlarına ve eğlence yaşamına da şekil vermiş. Özgürlüğün çekiciliğiyle biçimlenmiş kumsallar, denizler, ağaçlar, bitkiler ve kuşkusuz dillere destan gece yaşamı...

12- Mikanos/ Yunanistan
Bakmayın siz ada nüfusunun 10 bin civarında olduğuna. Havalar ısındı mı buraya Avrupa jet sosyetesi dahil büyük bir turist akını olur.
Sabahın ilk ışıklarına kadar süren renkli gece hayatı ve renkli partileriyle Ege’de eğlencenin kalbi burada atıyor.
Türk turistlerin de uğrak yeri.

13- Malta
Avrupa ve Afrika’nın ortasında yer alışı nedeniyle tarihte birçok imparatorluk bu küçük adaya sahip olmak istemiş. Öyle de olmuş...
Hepsi bu mu? Tabii ki değil, Malta üzümlerinden yapılan eşsiz şarabı ve balıklarıyla ziyaretçilerini Akdeniz lezzetiyle tanıştırıyor.
Son dönemde uyguladığı vatandaşlık ve oturum programıyla yeni bir hayat kurmak isteyenlerin tercih ettiği ülkelerden biri olan Malta’da hayat 24 saat dinamik ve keyifli...

14- Zakintos/ Yunanistan
Yunanistan’ın güneyinde bulunan İon Adaları’ndan biri olan Zakintos ücreti uygun bir yer olmasa da, verdiğiniz paraya mutlaka değiyor.
Dünyaca ünlü Navagio Koyu ve Blue Caves’le kartpostallık bir görüntüye sahip. Bembeyaz kumsalındaki gemi batığıyla herkesin yüzmek isteyeceği harika bir yer.
Kaya atlayışı yapabileceğiniz doğa sporları, küçük balıkçı köyleri, takıcıları, butikleri, ucuz tavernalarıyla unutulmaz bir ada.

15- Lefkada/ Yunanistan
İyonya Denizi’nde bulunan Lefkada, Yunanistan’ın batısında kalıyor.
Anakaraya uzun bir yol ve demiryolu ile bağlanan ada büyük koyları ve sürekli güçlü rüzgârlarıyla binlerce sörfçü ve denizciyi Lefkada’daki Yunan adasına çekiyor.
İyonyalılara özgü beyaz kayalıklarla çevrili ve çakıl taşlı sahilleriyle turistlerin ilgi odağı.

16- Minorka/ İspanya
Kalabalıktan uzakta, sakin bir tatil arayanlar için Menorca adası biçilmiş kaftan. 216 kilometrelik sahil şeridine sahip bu adada aranacak ve hemen bulunacak şey huzur.
Adayı 1993’te UNESCO koruma alanı ılarak ilan etti. Menorca’nın arnavutkaldırımı yollarında yürüyün, minik müze Museu Diocesà’yı görün ve bulabildiğiniz her yerde yüzün.

17- Vis/ Hırvatistan
İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz donanmasının demirlediği, Tito’nun işgale karşı direnişi yönettiği ada biraz uzakta ama gittiğinize değeceğini bilin.
Harika koylara sahip, denize girmek için en güzel adreslerden biri. Deniz kenarındaki kilisesi, adayı dört bir yandan saran tarihi binaları ve sevimli evleriyle keyif kelimesinin karşılığını hatırlatacak bir yer.
Acıktığınızı hissettiğiniz an muhteşem bir bahçenin içinde bulunan Kalyope Restoran’ın lezzetleriyle tanışmalısınız.

18- Kefalonya/ Yunanistan
Fakat Kefalonya direk uçuş kolaylığı bakımından ulaşımı en rahat adalardan biri. Uzun yıllar Venedik egemenliği altında kladığı için yoğun bir şekilde İtalyan etkisini hissedebilirsiniz.
Issız koylar, doğal plajlar, Melissani Damlataş Mağarası ve mutfağı harika.

19- Girit/ Yunanistan
Venedik, Minos Krallığı ve Osmanlı gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla zengin kültür mozaiğine sahip.
Çoğu turiste göre Yunanistan’ın gastronomi başkenti burası. İnanılmaz lezzetleri, sadece bu adada yetişen çeşitli otlar ve sebzeler ile sadece mutfağı için bile gidilir.

20- Korsika/ Fransa
Akdeniz’de yer alan ve Fransa’ya bağlı olan Korsika, muhteşem kumsal ve denizleriyle turistleri kendine çekiyor.
Doğa yürüyüşü isteyenler için dağ veya bayır ortamı mevcut.
Tarih meraklıları ise Korsika köylerinde güzel mimari örnekleri bulabilir.