AKTOB'un yemeğinde durum analizi

Akdeniz Turistik Otelci ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)’un bu ay düzenlediği yemeğe Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman konuk konuşmacı olarak katıldı.  


Her ay  verilen yemeğin  sonuncusu 18 Temmuz 2017 Salı günü Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Barut Acanthus& Cennet Otel'de gerçekleştirildi.

Kamu ve özel sektör kuruluş temsilcilerinin de katıldığı yemekte AKTOB Yönetim kurulu Başkanı Dr. Erkan Yağcı, sektörün mevcut durumunu analiz ederek  gelecek beklentilerini şöyle anlattı:

"Konaklama sektörü özveriyle büyük riskler alıyor"

"Türkiye’nin mevcut koşullar nedeniyle uğraadığı kayıplar talep düşmesine rağmen  dünya turizminde rekabet analizi sıralamasında yerini koruyor.  Türk turizmci talebin yeniden oluşması ve dönmesine yönelik fiyat pozisyonu aldı ancak düşük fiyatlar kalıcı olmamalı.  Kalite &fiyat dengesini de mümkün olduğunca korumaya çalışan sektör talep kaymasını büyük oranda engelledi. Talebin Türkiye’ye dönmesinde Antalya lokomotif  oldu. Sıkıntılara takılmak yerine sektör olarak geleceğe odaklıyız ve geleceği yapılandırıyoruz. Bu bağlamda sektörün tüm dinamiklerinin bir araya gelerek bu yapılandırmada yer alması gerekiyor. Talep yaratılmadan reel fiyat oluşmayacağının farkındayız.  Kayıpların altında yatan nedenlerin kalkmasına yönelik yapılacak tanıtım ve algı çalışmaları ile ivme pozitife dönecektir. 2016 yılı gibi çok zorlu geçen bir yılın ardından güncel sorunlarla uğraşırken öncesinde var olan sorunları da unutmadık.  Birliğimiz haksız şikayetlerin yarattığı tazminatlarla uğraşan konaklama sektörünü rahatlatacak çalışmalar yaptı. Şikayetlerin en yoğun yaşandığı İngiltere’de tur operatörleri ve İngiltere Dış işleri Bakanlığı ile temaslarda bulunarak bu şikayetlerin oluşmasına neden olan hukuk firmaları üzerinde baskı yarattı.  İngiltere tur operatörleri birliği #stopsicnessscams (hastalık dolandırıcılıklarına son) kampanyası başlatarak  farkındalık yarattılar.
Bunun dışında booking.com konusunda; Türk turizmci her konuda ortak aklı kullanmalı ve ortak kazançlar üzerinde birleşmeli.  Online rezervasyon siteleri  özellikle küçük işletmeler için can simidi. Bu konuda korunması gereken bir kazanç var. Bu kazanımların ortak akıl ile korunması gerekiyor.   Amaç; sorun üzerine sorun eklemek değil çözüme odaklı bir ortak akıl oluşturmak olmalı.Türk turizmi çok güçlü enstrümanlara sahip,  bu zenginliklerle ve büyük deneyimler kazanmış girişimcilerle Dünya sıralamasında ilk 10 değil ilk 5'i zorlamalı."

"Türk turizmi sessiz devrim yapıyor, kendini revize ederek ederek büyüyecek"

Söz alan Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Hüseyin Yayman da şunları ifade etti:

"Türk turizmcinin engelleri aşmakta büyük mücadeleler verdiğini biliyoruz. Sektör bu mücadelelerle sessiz devrim yapıyor, kendi içinde de yeniden yapılanmalara gidiyor.  Turizm tarihçesinde zaman zaman büyük krizler yaşayan sektör deneyimlerle bu büyük engelleri de aşacak. Antalya’ya hedefimiz 10 milyon değil 20 milyon turistin gelmesi. Bakanlığımız Türk turizmciyi bu deneyimlerle sektörün öznesi yapacak.  Tanıtım çalışmalarında işbirlikleri daha fazla geliştirilecek. Türk turizmi konjoktürel sorunların yanı sıra iç sorunlarla da büyük mücadele içinde ancak çok güçlü bir devletimiz var. Bunu karşımıza çıkan engelleri aşarken bizim gibi tüm dünya ülkeleri de görüyor.
 Turizm özellikle bu dönemde Türkiye algısını pozitife çevirecek en önemli sektör. Ekonomik kazanımların ötesinde barış elçileri yaratıyor. Dünyanın ve bölgemizin ihtiyaç duyduğu, barış, hoşgörü yaratan iyimser bir sinerji yaratıyor. 2023 hedefimiz 40 milyon değil 80 milyon olmalı.  Mevcut turizm altyapımız bu rakamları telaffuz etmemizi sağlayacak güçte. "