Alanya'nın Macaristan'da itibarı yükseldi

Macar Seyahat Yazarı Szilvia Szeszler “800 Macar turistin Green Travel'ın iflasından sonra Antalya’da mağdur edilmemesi Türk turizmine olan bakışımızı olunlu etkiledi,” dedi.


Macaristan'ın önde gelen turizm dergisi Az Utazo’da kapak dahil toplam altı sayfada Alanya fotoğraflarına ve makalelere yer veren Seyahat Yazarı Szilvia Szeszler, Alanya’ya geldi.

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş’in Macaristan Turizm Fuarı’nda görüştüğü Szeszler, Macar vatandaşlarının tercih seçenekleri arasında yer alan Alanya’yı Az Utazo’da öne çıkarmıştı.

Önceki yıllarda da ALTAV aracılığıyla Alanya’ya gelen ve kendini Alanya aşığı olarak tanımlayan Szeszler, ülkemizin yurt dışındaki imajı konusunda sorunlar yaşadığı dönemlerde her zaman Türkiye’nin yanında olmuştu ve yurt dışındaki karalama kampanyalarına karşı mücadele etmişti.

Yeni fotoğraf ve makale çalışması için 3 kişilik ekibiyle Szeszler’i Alanya’da ağırladıklarını söyleyen ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu “19 yıldır yayın hayatını sürdüren Az Utazo’da yeni makale ve fotoğrafların yer alması için bölgemizde çalışmalarını sürdürüyorlar,” dedi.

Geçenlerde Macar tur operatörü Green Travel iflasıyla ilgili olarak da Szeszler ile görüşen Dahaoğlu, “Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Sili, Green Travel iflasında Antalya'daki 800 Macar turistin mağdur olmadan evlerine gönderilmesi operasyonuna öncülük etmişti.

 Szeszler, aynı zamanda Türk turizminin başarısı olarak gösterilen bu operasyonla ilgili olarak Macarların ve ülkede faaliyet gösteren turizm dinamiklerinin Türkiye’ye bakış açısını olumlu yönde güçlendirdiğini söyledi.

Macaristan’ın en büyük tur operatörleri arasında yer alan Green Travel’ın son yıllarda zaten sıkıntılar içinde olduğunu ve iflas sinyallerini verdiğini söyleyen Szeszler, Macarların Türkiye tatilleri sırasında mağdur olmadan ülkelere gönderildiği için emeği geçenlere teşekkürlerini ilettiğini ifade ettiç.