Antalya'da 750 bin Ukraynalı turist bekleniyor

Vali Karaloğlu, Ukrayna'dan geçen yıla göre turist sayısındaki artışın yüzde 45 civarında olduğunu, 750 binin üzerinde Ukraynalı turist beklendiğini açıkladı.


Antalya Tanıtım A.Ş.'nin kent turizminin geliştirilmesine yönelik olarak bu yıl beş ülkeden gazetecilerin ikişer günlük Antalya programının ikincisi düzenlendi. İlki Rus gazetecilere yönelik programın ikinci konuk grubu Ukraynalı gazeteciler oldu.

Ukrayna'dan yaklaşık 15 medya mensubu Antalya'ya geldi. Ukraynalı gazeteciler için iki günlük Antalya programında Perge, Aspendos, Belek, Kurşunlu Şelalesi, Kaleiçi gibi tarihi, turistik ve doğal güzelliklere gezi düzenlendi. Ukraynalı gazeteciler, Vali Münir Karaloğlu'nu da ziyaret etti.

Ukrayna'dan beklenen turist 750 bin

Antalya Valiliği makamında düzenlenen ziyarette Vali Münir Karaloğlu, Ukraynalı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ukrayna ile Antalya turizm ilişkilerinin özellikle son iki yılda ciddi artış gösterdiğini anlatan Vali Karaloğlu, eskiden Ukrayna denildiğinde uzak gibi görünse de uçuş mesafesinin 1.5 saat olduğunu kaydetti.

Ukrayna ve Türkiye arasında iki ülke vatandaşlarının vizesiz ve kimlikle seyahat hakkı tanınmasının da çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, bu yılın 6 aylık döneminde Antalya'ya gelen Ukraynalı turist sayısının geçen senenin aynı dönemine yüzde 44 civarında artışla 253 bine yükseldiğini söyledi.

Ukraynalı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Karaloğlu, geçen yıl Türkiye'ye 1 milyonun üzerinde Ukraynalı turist geldiğini ve bu rakamın yüzde 55'inin Antalya'yı tercih ettiğini açıkladı. Karaloğlu, bu yıl Ukrayna'dan Antalya'ya 750 binin üzerinde turist beklediklerini kaydetti. Karaloğlu, bu rakamın da Antalya turizmi toplamının yüzde 7-8 civarını oluşturduğunu bildirdi.

Antalya'yı anlattı

Antalya'nın deniz ve sahil turizmiyle öne çıksa da çok önemli alternatif turizm imkanlarına sahip olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 650 kilometrelik sahile sahip olduğunu, batık şehirler, arkeolojik alanlar ve batıklarla sualtı zenginliğinin de çok önemli bir değer oluşturduğunu söyledi.

Futbol, kongre, golf, Tenis, gastronomi, sağlık gibi alanlarda da önemli bir turizm kenti olduğuna işaret eden Karaloğlu, Antalya'nın 211 mavi bayraklı plaj ve marinaya sahip olduğunu da kaydetti.

Ukrayna'da  2. Türk Festivali

Fethiye'den Antalya'ya yaklaşık 510 kilometrelik tarihi Likya yolu, doğa ve macera turizmi açısından doğal zenginliklerden de bahseden Vali Karaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle yaklaşık 1 ay önce Moskova'da düzenlenen Türk Festivali'nin ikincisinin Ukrayna'da yapılacağını duyurdu. Kiev belediye başkanıyla gerekli görüşmelerin tamamlandığını belirten Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Moskova'daki festivalimize 160 bin ziyaretçi geldi. Çok büyük ilgi oluştu. Kiev belediye başkanı bize festival için her türlü imkanı sağlayabileceğini söyledi ve hazırlıklara başladık. Bu festivalle Ukrayna'da Türk kültürü, sanatı, yemekleri gibi tüm değerlerimizin tanıtımını yapacağız ve aynı ilgiyi Ukrayna'da göreceğimize inanıyorum."