ATSO: Rusya pazarında 2014 yakalanmak üzere

Başkan Çetin 1Rusya pazarı 2014'ü yakalamak üzere. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız, dedi.


Çetin "Almanya ve İsrail ile sorunlar turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Bu nedenle her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diliyoruz," şeklinde konuştu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ekonomide geçen yıla göre hızlı bir toparlanma olduğunu bildirdi ve şöyle konuştu:

"Turizmde Rusya pazarı 2014'ü yakalamak üzere. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız."

ATSO'nun Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ATSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda gündemi ve ekonomiyi değerlendiren Çetin, sözlerini "Almanya ve İsrail ile sorunlar turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Bu nedenle her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diliyoruz," diye sürdürdü

Sorunun diplomasi ve uluslararası hukukla çözülmesi gerektiğinin altını çizen Çetin, ekonomiyi ve turizmi etkileyecek yeni bir krizin olmaması gerektiğini anlattı.

Siyasi gündemdeki sorunlara rağmen ekonomik verilerin olumlu gittiğine dikkati çeken Çetin, bütün dünyada siyasi sorunlara rağmen dünya ekonomisinin son 10 yılın en iyi döneminde olduğunu ifade etti.

Çetin, Türkiye ve Antalya ekonomisinin alınan önlemler ve çalışmalarla toparlandığını söyledi.

Turizmdeki verilerin tahminlerinin üzerinde geliştiğini anlatan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya pazarı 2014'ü yakalamak üzere. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız. Almanya'da Haziran ayında düşüş durmuştu, bundan sonrasını bilemiyoruz ancak son günlerdeki sorunun büyümemesini ümit ediyoruz."

Oda olarak turizmde Rus medya mensuplarının davet edilmesi gibi tanıtıma dönük olarak çalıştıklarını bildiren Çetin, Rusya'da fuarlara katıldıklarına, Rus odalarıyla birlikte çalıştıklarına işaret etti.

Çetin, Rus halkının Türkiye'ye bu kadar hızlı dönmesinde PR çalışmalarının önemli rol oynadığını bildirdi.