"Avrupalı artık Türkiye’ye gelmem diyor"

2015 sonundan beri kan kaybeden turizmi şimdi de Almanya ile çıkan kriz etkiliyor. 


Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran “Fiyatlar neredeyse 10 yıldan daha fazla geriye gitti,” dedi.

Avrupa pazarının hâlâ düşüşte olduğunu söyleyen Onaran “Avrupalı artık Türkiye’ye gelmem diyor. Politik söylemleri değiştirmemiz gerek. 2014 fiyatlarını 2019’da yakalasak iyidir,” şeklinde konuştu.

Turizmde gün geçmiyor ki yeni bir kriz çıkmasın. 2015 sonundan itibaren kan kaybeden sektörü şimdi de Almanya ile yaşanan politik gerginlik etkiliyor. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, sözlerini “Son iki yılda yaşadıklarımız bizi öyle bir geriye götürdü ki. Fiyatlar neredeyse 10 yıldan daha fazla geriye gitti. Avrupalı artık ben Türkiye’ye gelmem diyor. Politik söylemleri değiştirmemiz gerekiyor,” diye sürdürdü.

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet gaetesinden Şehriban Kıraç'a konuşan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran,  sektörün içinde olduğu krizi ve çıkış yollarını anlattı ve şöyle konuştu:


"İki ay otelleri doldurarak 12 ay ayakta kalmak çok zor. İki ay çalışacağım ama 12 boyunca giderlerimi karşılayacağım. Tesisi ayakta tutacağım, yok öyle bir dünya. O zaman ürünü beş katına satmam lazım ki sistem yürüsün. Temmuz - ağustosta Antalya zaten dolu oluyor. Ama otelin en az 6 ay dolu olması gerekiyor. Geçmişte Türkiye’de 6 ayı 9 aya çıkarmıştık. Kışın yurt dışından futbol kulüpleri alternatif turizm imkânlarımız vardı. Ege’de bile kışın hafta sonları küçük tesisler doluydu. Sonuçta turizm bu noktalara kolay getirilmedi. Ciddi emekler çok ciddi yatırımlar var. Son iki yılda yaşadıklarımız bizi öyle geriye götürdü ki... Fiyatlar neredeyse 10 yıldan daha fazla geriye gitti. Bu İstanbul için de Antalya için de geçerli. İstanbul’daki fiyatlar yüzde 40’lar civarında düştü. İç turizm için son üç yıldır fiyatlarda artışa gidilmedi. 2 yılda enflasyon karşısında yüzde 20’lik kayıp var."

"Politik söylemler değişmeli"


Onaran, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2014 seviyesindeki fiyatları 2019’da yakalasak iyidir. O da her şey çok iyi giderse... Herkesin hadi artık Türkiye’ye gidelim demesi gerekiyor ki fiyatlar yükselsin. Hâlâ Avrupa pazarı düşüşte. Avrupa bölgesi artık ben Türkiye’ye gelmem diyor. Bunda politik söylemler çok rol oynuyor. Bunları aşmamız lazım. Çünkü bizim yakın çevremizden turist getirmemiz gerekiyor. Biz şu anda Hindistan ve Çin’den turist getirmek için çaba sarfediyoruz. Doğru ama şunu unutmayalım; Hindistadan getirdiklerimizin sayısını 2 katına çıkardığımızda + 100 bin kişi gelecek. Ama Almanya’da yüzde 10 daha artırdığımızda yarım milyon daha turist getirmiş olacağız. Batı bizim için büyük potansiyeldir. Türkiye’ye gelen turistin yarıdan fazlası Avrupa’dan geliyor. Tek bir yerden gelen turiste bel bağlamak da tehlikeli. Rusya örneğinde bunu gördük. Turizmi çeşitlendirmek çok doğru. Ama Avrupa’yı unutmamamız gerekiyor."