Bakan Kurtulmuş'a toplantı tepkisi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un ilk Antalya gezisinde  sorunların ele alınacağı toplantıya sadece TÜROFED, AKTOB VE TÜRSAB yetkililerinin çağrılması ve sektörün diğer temsilcilerinin davet edilmemesi kriz çıkardı.


Antalya'ya gelişi sessiz sedasız olan Kurtulmuş'un Antalya'ya geleceğini duyan turizm sektörü temsilcileri, 25 Temmuz günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Antalya Valiliği ve Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden Bakan Kurtulmuş'un Antalya programını öğrenmeye çalıştı. Bakan Kurtulmuş'un turizm sektörü temsilcileriyle 26 Temmuz günü düzenlediği toplantı hakkında da bilgi almak isteyen sektör temsilcileri, sadece üç sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılabileceği toplantı için ret yanıtı aldı.

Numan Kurtulmuş'un ilk Antalya gezisinde hem tanışmak hem de sektörün sorunlarını dile getirmek isteyen turizmle ilgili bazı demokratik toplum örgütlerinin temsilcileri, toplantının çok dar kapsamlı planlamasına tepki gösterdi.

Akra Barut Hotel'de gerçekleştirilen Bakan Kurtulmuş'un toplantısına sadece Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TARSAB) temsilcileri davet edildi. Davet edilmeyen veya toplantıya katılmak isteyen turizm sektörüyle ilgili birçok DTÖ'nün temsilcisi ise kapıdan çevrildi. Bu nedenle bakanlık ile Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'ne tepki gösterildi.

"OLMAMASI BİR GARİP"

Toplantıdan haberlerinin dahi olmadığı belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin şunları ifade etti:

“Maalesef bilgim yok. Turizmciler gitmiştir. Hiç haberimiz olmadı. Bakan ilk defa geliyor ve belki 'sektörle toplanalım' demiştir. Daha önce de Mahir Bey geldiğinde sadece sektörle toplanmıştı. Yani turizmi yöneten, bu kadar emek sarfeden, koşturan biziz ama maalesef bu tür şeylerde bilgi verilmiyor. Kim yaptıysa öyle istemiştir, bakanla ilk onlar tanışmak istemiştir. Sektörün bazen böyle şeyleri oluyor. Toplantıyı kim ayarladı, valilik mi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü mü onu da bilmiyoruz. ATSO olarak kesinlikle olmak isterdik. Olmaması bir garip. Biz sektör için elimizden geleni yapıyoruz, hele şu son iki senede sektör için yapmadığımız kalmadı ama bazen böyle şeyler oluyor. Unutmuşlardır belki arkadaşlar."

"PROGRAM VERİLMEDİ"

Toplantıyla ilgili davet almadıklarını belirten Seyahat Acentaları Derneği (SAYD) Başkanı Sefa Altınay, kendileri gibi Spor Turizmcileri Birliği gibi kuruluşlara da davet gitmediğini söyledi. Antalya Valiliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü gibi kurumlardan programla ilgili olarak bilgi almaya çalıştıklarını anlatan Altınay, şunları ifade etti:

“Bakan bey yeni geliyor, konuşacak, söyleyecek şeylerimiz var. Hem de gündem malum ortalık çok karışık, burada tüm paydaşların bakan beyle tanışıp düşündüklerini söyleme ihtiyacı var. İl kültür ve turizm müdürlüğü 'listeyi Ankara belirledi, kısıtlı tuttular, bizim yapabileceğimiz bir şey yok' dedi. Akabinde programı istedik, 'göndereceğiz' dediler ama gelmedi. Hem bakan beyle tanışalım hem de konularla ilgili taleplerimizi aktaralım isterdik."

"OLUMSUZ BİR İNTİBA YARATTI"

Bu tür ziyaretlerin çok dar kapsamlı ve sürekli aynı çevrelerle yapıldığından da yakınan Altınay, sözlerine şöyle devam etti:

“Genelde 4-5 kişinin kontrolünde gidiyor bu tür toplantılar. Sürekli aynı konular konuşuluyor. 4-5 kişinin söyleyeceği de hep aynı konular oluyor. Ama çok konu var spor turizmi, golf var, bunların hepsi bitmiş vaziyette. Seyahat acentalarının ciddi sıkıntıları var. Konuşulacak çok şey varken kısıtlı katılımcıyla tutmak bana çok anlamlı gelmedi. Bu toplantı turizm sektörünün tamamını kapsamıyor. STK'ları bu işin dışında bırakmak doğru değil. İlk intibada önemli ve ilk toplantıda böyle bir şey yaşanması olumsuz bir intiba yarattı camiada. Keşke orada olsaydık, belki iki kelamda biz ederdik. Kim nasıl planladı ama talihsiz olmuş."

"MASADA HEP AYNI KİŞİLER"

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) olarak toplantıya önce davet aldıklarını, fakat ardından çıkartıldıklarını belirten AGC Başkanı Mevlüt Yeni, şöyle konuştu:

“Davetli listesi Ankara'dan belirlenmiş. Dar kapsamlı bir toplantı. Oysa yeni bir bakan ilk defa turizm bakanı olarak Antalya'ya geliyor. Ben isterdim ki ilk toplantı geniş kapsamlı olsun. Ama masanın etrafına baktığınızda her zaman hep aynı kişiler. Bu her zamanki aynı kişiler Antalya turizminin hangi sorununu çözmüşler, anlatmışlar? Şu anda Antalya'nın kurtuluşu Rusya, Avrupa'dan turist gelmiyor, Rusya şuanda resmen serum oldu Antalya turizmine."

"KISITLAMA DOĞRU DEĞİL"

Toplantıdaki kısıtlamayı doğru bulmadığını belirten Yeni, şunları söyledi:

“Daha göreve gelir gelmez bakan bey böyle başlarsa, bu açıkçası insanların zaten kırık dökük morallerine moral katmaz tam tersi şevkini kırar. İnsanların daha motive olması açısından ilk toplantı tanışma toplantısıdır ve herkesin o toplantıya katılma hakkı vardır. Bu sektörün kahrını çeken, masanın etrafında olmayan turizm sektörünün diğer paydaşlarının o toplantıya katılamadım diye moralini bozmaktır. Ankara'dan oturup, Antalya'yı bilmeyen öyle bürokratlar var ki, o yüzden turizmden, turizmcinin derdinden anlayan insanların getirilmesi gerekiyor. O zaman Ankara'da yapın bu toplantıyı Antalya'da yapmayın. İsmen 6- 7 kişiyi çağır makamında yap."

"
ANKARA'YA TEPKİ

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Ankara'dan yönetilen bir turizm olduğunu ve söylemlerinde Türkiye'nin, dünyanın turizm başkenti Antalya'yı göstermelerine rağmen kim kimdir, sektörün dinamikleri kimlerdir bilgi sahibi olunmadığını kaydetti.

Turizmin çeşitlenmesinden söz edilmesine rağmen dünyada turizmin en büyük girdisini sağlayan kongre turizmini tanıtan ve pazarlayan kongre bürolarının bile böyle bir toplantıya davet edilmediğini bildiren Şen “Bu ilk defa yapılan olay değil. Eğer bu yöredeki kendilerine bağlı kurumlara ya da turizm müdürlüklerine sormuş olsalar böyle bir davet listesinde kimseyi eksik bırakacaklarını düşünmüyorum," dedi.

"TEK YÖNLÜ BİR TOPLANTI"

Sadece tek yönlü söylem ve olayları, sadece kendi açılarından yorumlama gibi bir toplantıya katılmamış olmaktan da hiçbir üzüntü duymadığını belirten Şen, şöyle konuştu::

“Daha önce de söylenen krizden çıkma konusundaki arama konferanslarının iptal edilmesinin de çözüm değil sadece kendilerinin önermeleriyle krizi atlatacaklarını düşünüyor olmalarında da yanılıyorlar. Sektörün tüm kurumlarının krizden çıkma konusundaki önerileri önemlidir. Antalya'nın tek başına bugüne kadar yapmış olduğu imaj ve buna PR çalışmalarının neler kazandırdıklarını gördük. Bu açıdan biz bildiğimiz yolda devam etmemiz gerekiyor."

TALEP EDENLERE HAYIR

Bakan Kurtulmuş'un Antalya ziyaretini öğrenen ve toplantıya katılmak için hem bakanlık hem de Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunan turizm sektöründeki bazı birliklerin yöneticileri de olumsuz yanıt aldı.

Yöneticiler, şunları ifade etti:

“Turizm Bakanı Antalya'ya geliyor, sektör temsilcileriyle toplantı yapıyor ve bu toplantı kapalı oluyor. Biz sektörü temsil eden temsilciler o toplantıya davet edilmiyoruz. Bu bizi çok yaraladı ve üzücü bir şey. Biz sıkıntılarımızı anlatmak zorundayız bakan beye, nasıl anlatacağız toplantıya gitmezsek, davet edilmezsek? Daveti bırakın talep ediyoruz katılmak için ona bile hayır' diyorlar. Rahatsız olduk."

Gazeteler