Bursa'da destinasyon saha çalışmaları

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, bir hafta süren Bursa ziyaretinde saha gezisi ve araştırma toplantıları gerçekleştirdi.


Destinasyon saha çalışması için Bursa’yı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Bursa’nın tanıtımı için uygulanacak plan üzerinde çalıştı. Bursa Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Turizm Platformunca Bursa’nın tarihi ve kültürel değerleri, Osmanlı eserleri ve çarşıları bakanlık yetkilileri ile gezildi. Çalışma’nın diğer günlerinde ise sağlık ve termal turizmi ile ilgili Bursa’nın potansiyeli yetkililere anlatıldı. Öte yandan gezide dağ ilçeleri, Uludağ ve Bursa’nın turizm potansiyeli taşıyan diğer ilçeleri yetkililer ile gezildi. Bursa’da oldukları süre içinde heyete öğle ve akşam yemekleri menüsünde Bursa yemekleri ikram edildi.

Destinasyon saha çalışmasıyla Bursa’nın bölgesel, ulusal ve uluslararası turizm pazarlama stratejisinin belirlenmesi ve bu planın bir bütün halinde uygulanması, yerel değerlerin ön plana çıkarılarak bir marka şehir imajı oluşturulması hedefleniyor. Bakanlığın turizm potansiyeli olan bölgeleri yerinde inceleyerek tanıtım stratejilerine karar verdiği çalışmada, sektör işbirliğine giriliyor.

Bursa Turizm Platformu, kenti ziyaret için gelen yetkililere Bursa turizminin potansiyeli ve faaliyetler hakkında bir sunu gerçekleştirdi.

Bursa’daki turizm faaliyetlerinin koordineli ve ortak akıl ile yürütülmesi amacıyla kamu ve turizm STK yetkililerince kurulan Turizm Platformu Bursa Valiliği,  kültür turizm müdürlüğü, BBB Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı, BTSO Turizm Konseyi Başkanı, TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı, GÜMTOB Başkanı, Bursa Tanıtma Birliği Müdürlüğü, BURO Başkanı, BTÇB Başkanı, BUSAT Başkanı, Yenişehir Havalimanı Müdürü, Sahiller Komutanlığı ve BEBKA yetkilisinden oluşuyor.

Gazeteler