Çinli turistlerin harcamalarında rekor artış

Çinli turistlerin Türkiye'deki toplam harcamalarının rekor düzeyde arttığı bildirildi.


Çin Uluslararası Radyosu'nun bildirdiğine göre dünyadaki tax free satışların yüzde 40'ını oluşturan ve üstelik lüks ağırlıklı alışveriş eden Çinlilerin bu yılın ilk altı ayında Türkiye'deki alışverişlerinin tutarı yüzde 119 yükseldi.

Dünyadaki tax free satışların yüzde 40'ını oluşturan ve üstelik lüks ağırlıklı alışveriş yapan Çinliler, Türkiye'deki harcamalarını artırdı. Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'de yaptığı alışveriş tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 119 yükselen Çinlilerin harcamalarında adeta patlama yaşandı.

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye'nin Genel Müdürü Selim Şeyhun, Çin vatandaşlarının Türkiye'de ilk yarıda yaptığı alışverişin 23,6 milyon liralık kısmı için iade başvurusu yaptığını belirtti.

Şeyhun, Çinlilerin kişi başına düşen ortalama harcama tutarının ise yüzde 51 artarak 2 bin 152 liraya tırmandığını bildirdi.

Çinlilerin Türkiye'de alışverişinşn yabancıların toplam alışverişi içinde yüzde 7'lik paya sahip olduğunu söyleyen Şeyhun, bu anlamda Çinlilerin Avrupa'da yüzde 40'lık paya sahip olduklarına işaret etti ve şunları ifade etti:

"Bizim perakende sektörü için ileride çok önem kazanacaklar. Çinlilere daha yüksek satış, iyi hizmet vermek için uğraşmamız ve kültürlerini öğrenmemiz gerekecek."