FT: Türk turizmine güven zedelendi endişeler artıyor

FT Türk turizmini mercek altına aldı. Sektör hâlâ zorluklarla karşı karşıya. Bölgesel politikalar sektörü endişelendiriyor.


İngiltere'de çıkan  Financial Times gazetesi, Türkiye’de turizm sektörünün terör saldırılarının azalmasının ve Rusya’nın ambargoyu kaldırmasının ardından canlandığını, ancak hâlâ zorluklarla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Gazete, Türkiye’nin bölgesel politikalarının sektörde yarattığı risk ve endişelere dikkati çekti. Gazede, sektörün problemlerinin 2016’da yaşanan terör saldırılarıyla daha da içinden çıkılmaz hale geldiğini anımsattı.

Gazete, terör saldırıları ve Rusya’yla ilişkilerinin bozulması nedeniyle 2016’da krize giren Türk turizminin 2017’de canlandığını, ancak 17 milyar dolarlık borç yükü olan sektörün hâlâ zorluklarla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

"İstikrarsızlık var"

Türkiye’nin bölgesel politikalarının sektörde endişeye yol açtığına değinilen yazıda, istikrarsızlık ve terör saldırılarının Türkiye’de yarattığı riskle ilgili olarak uyaran bir analistin “Güvenlik durumunun iyileşmesinin dış politikanın değiştirilmesi anlamına gelebileceği,” şeklindeki yorumu yer aldı.

Türkiye için hayati döviz ve istihdam kaynağı olan turizmin Türk ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu zorlukların yalnızca küçük bir örneğini teşkil ettiğini anlatılan yazıda “Türkiye en iyi performans gösteren, yükselen piyasalardan biriydi ancak siyasi istikrarsızlık ve terör saldırıları, yatırımcıların güvenini zedeledi ve daralmaya neden oldu,” denildi.