Galata evlerinde çatlaklar

Temel çalışmaları sırasında Galata Kulesi’ne bakan tarafa perde beton döküldü. Ancak iş makinesinin ve matkaplı çalışmaların zemindeki taşları kırarken oluşturduğu titreşimler nedeniyle yan binalarda çatlaklar oluştu. 


Kuleye çok yakın olan inşaatın tarihi yapıya da zarar vermiş olabileceği ifade ediliyor.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın bildirdiğine göre Galata Kulesi’ne yaklaşık 3 metre mesafede süren inşaat çevredeki binalara hasar verdi. Evinde derin çatlaklar oluşan tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer dava açmak için bilirkişiye başvurdu.

Hazırlanan bilirkişi raporunda inşaattın Tuncer’in evine zarar verdiği ortaya çıktı. Tuncer, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi ve şöyle konuştu:

“İlgili tüm kurumlara başvurduk. Belediyeler dahil, kimse doğru düzgün ilgilenmedi. Galata Kulesi’nin de tehlikede olduğunu düşünüyorum. Galata Kulesi’nin temelinde çatlaklar olduğu söyleniyordu. Bu sarsıntılar çatlakları büyütmüş olabilir. UNESCO’ya da başvuracağız.”

Tuncer Çifti'nin mahkemeye sunmak için aldıkları bilirkişi raporunda şu tespitlere yer verildi: “Binanın bitişindeki inşaat alanında kuyu temeli komşu duvarında ciddi hasar mevcut. Kuyu temel ciddi hasarlar verdi. Sonraki gün veya günlerde de kuyu temel çalışması sırasında çok daha fazla hasarın ouşması kaçınılmaz.