Gümüldür'deki orman yangını İzmir'i felç etti

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Gümüldür beldesinde çıkan orman yangını nedeniyle enerji nakil hatları zarar görünce Menderes, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Konak'ta sular kesildi. 


Öte yandan Menderes, Gümüldür ve Özdere'ye elektrik de verilemiyor.

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarındaki makilik alanda çıkan yangın ormana sıçramıştı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı iki helikopter, iki uçak, 70 arazöz ve çevre belediyelerden itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken yörede çalışmalar devam ediyor. 50 hektarlık bir alanda etkili olan yangında enerji nakil hatları da zarar gördü. Bu nedenle yangının sürdüğü Menderes, Gümüldür ve Özdere'de elektrikler kesildi.

Büyük ilçelerde su yok

Kente büyük oranda su sağlayan Tahtalı Barajı ve Görece Arıtma Tesisine enerji sağlayan enerji nakil hattı zarar görünce Menderes, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Konak'ta sular da kesildi.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU)'nin konuya ilişkin açıklamasında şunlar ifade edildi:

"Gümüldür'de meydana gelen yangın nedeniyle İzmir kentimize büyük oranda su sağlayan Tahtalı Barajı ve Görece Arıtma Tesisine enerji sağlayan enerji nakil hattı zarar görmüştür. Tedaş tarafından enerji verilemediğinden Tahtalı Barajından su alınamamaktadır. Bu nedenle su kesintisi uygulaması yapılmak zorunda kalınmıştır."