İş Bankası turizm sektörünü değerlendirdi

İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölümü, hazırladığı bir raporda turizm sektörünü değerlendirdi.


Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölümü, Sektörlerdeki Güncel Gelişmeler Temmuz 2017 başlıklı bir rapor hazırladı.

Raporda turizm sektörünün Mayıs 2017'deki durumu da değerlendirildi.

Raporun Rakamlarla Turizm Sektörü (Mayıs 2017) başlıklı bölümünde şu ifadelere yer verildi:

Turizm sektörü 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde 148 yatırım teşvik belgesi aldı. Teşvik kapsamında 2,27 milyar TL toplam yatırım tutarıyla 5.491 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. Sektöre 2016 yılının aynı döneminde 2,29 milyar TL yatırım tutarı ve 6.018 kişilik istihdam için 130 adet teşvik belgesi verilmişti.

2017 yılının ilk yarısında kruvaziyer yolcu sayısı yıllık olarak yüzde 58,7 azalarak 118 bine geriledi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın kruvaziyerle turist getiren işletmeler için yolcu başına 30 USD desteği önerisinin Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü açıklaması sonrasında ABD ve Avrupa’dan gelecek kruvaziyer sayısında artış bekleniyor. 2016’da kruvaziyer ile gelen yolcuların %56’sı lokasyon olarak Kuşadası’nı tercih etmişti.

İngiliz  Posta  İdaresi’nin  temmuz  ayında  yayınladığı  Seyahat  Fiyat  Barometresi-2017 başlıklı  araştırmasına  göre, Marmaris, Avrupa’da en ucuz dördüncü tatil merkezi seçildi. Turist sayısında gözlenen toparlanmaya rağmen otel fiyatlarının düşük seyri sebebiyle turizm gelirinin beklenen oranda artmadığı kaydediliyor. Diğer taraftan, Turizmdatabank’ın yayımladığı “Konaklama Fiyatları Analizi”ne göre Mayıs ayında %0,16 olan otel fiyatlarındaki artış Haziran ayında %0,51’e yükseldi. Firmanın “Otel Maliyetleri Analizi-Haziran 2017” raporuna göre ise, son bir yılda otellerde maliyetler %12,2 yükseldi. En yüksek maliyet artışı sırasıyla içecek ve yiyecek grubunda gerçekleşirken, gıda enflasyonundaki artışın otel maliyetlerini doğrudan etkilediği izlendi.

2016 yılında Arap ülkelerinin yoğunlukla bulunduğu Batı Asya’dan 2,5 milyon turist ağırlayan Türkiye’ye bu yıl aynı bölgeden 3,5 milyon turistin gelmesi bekleniyor. Arap turistlerin Türkiye’ye ilgisinde hava yolu şirketlerinin sefer sayılarındaki artışın  yanı  sıra  Arap  ülkelerinde yayımlanan Türk  dizilerinin ve  yurt  içinde  konut  satın  alanlara vatandaşlık hakkı verilmesi gibi çeşitli teşviklerin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'bıb verilerine göre Ocak-Mayıs 2017 döneminde İstanbul yüzde 40,6 ile en fazla yabancı turisti ağırlayan il olurken onu sırasıyla Antalya (%20,8), Edirne (%10,6) ve Artvin (%10,5) takip etti. Sektör yetkilileri, Antalya’ya gelen Rus turist sayısındaki artışın etkisiyle yerli turistin bu yıl Ege’yi tercih ettiğini değerlendirdi. Öte yandan, Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) tarafından Avrupa ülkeleri arasında yapılan değerlendirmeye göre, İstanbul ilk beş ayda Bakü’nün ardından en düşük otel doluluk oranına sahip ve günlük ortalama oda fiyatları açısından ise bölgede üçüncü ucuz şehir oldu.