Kapadokyalı Rehberler tanıtım için şirket kuruyor

Kapadokya'da faaliyet gösteren 100 profesyonel turist rehberi, biner lira katkı sağlayarak kurdukları şirketle yörenin tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyor.


Kapadokya'da faaliyet gösteren profesyonel turist rehberleri, kurdukları anonim şirketle yörenin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

İlk etapta 100 turist rehberinin biner liralık katkılarıyla kurulan şirket, çeşitli yatırımlarla turizm alanında hizmet verecek. Bölgenin tanıtılması için çalışmacak olan şirket, turizm alanında da hizmetler sunacak.

Yaklaşık 30 yıldır profesyonel turist rehberi olan ve yeni kurulan Kapadokya Rehberler Turizm Ticaret A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Keçeci,  meslektaşlarının ortak kararı ve sektörde söz sahibi olma hedefiyle şirketi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Keçeci, yörede 500’ün üzerinde profesyonel turist rehberinin  faaliyet sürdürdüğünü, ilk etapta 100 rehberin bin lira katkı sağlayarak ortak olduğu şirketin kısa sürede büyüyeceğine inandığını kaydetti.

Kapadokya bölgesinin ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra, tanıtımı açısından da önemli projelere imza atılması için çaba harcayacaklarını dile getiren Keçeci "İşlerimiz turizm ve turistlerle ilgili olacak. Turizmin yan alanıyla ilgili de yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Rehberler dışından da şirkete ortak olmak isteyenler oldu ama kuruluş amacının dışına çıkmamak için kabul etmedik," dedi.

"Ülkedeki tüm turist rehberleri ortak olabilir"

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Ünal da rehberlerin turizmden en az payı alan grup olduğunu söyledi.

Şirketin ortak akılla bölgeyi kalkındıracak projelere imza atabileceğini belirten Ünal, şöyle konuştu:

"Rehberler turizmin yönlendirilmesinde her zaman ön planda olan kişiler ama ekonomik alanda en az payı alanlar. Rehberlerin turizmden daha iyi pay alabilmelerini amaçlıyoruz. Yeni bir perspektif ile turizmin sorunlarını tespit edip Kapadokya'nın tanıtımını daha iyi yapmayı hedefliyoruz.."

Ünal, rehberlerin ortaklığındaki şirketin aynı zamanda sivil toplum kuruluşu gibi çalışarak yöre turizmine ivme kazandıracağını, şirkete ülkede faaliyet yürüten tüm turist rehberlerinin ortak olabileceğini bildirdı.

Şirketin bir sivil toplum kuruluşu gibi de çalışıp uörenin sorunlarını tespit edip çözüm arayışlarına gireceğini bildiren Ünal "Türkiye'de bir örneği daha yok. Türkiye’deki tüm rehberlere açığız," ifadesini kullandı.

Gazeteler