Karkamış Arkeopark8 2018'de açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Karkamış Arkeoparkı’nı 12 Mayıs 2018’de törenle ziyarete açılacağını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Karkamış antik kentinde sürdürülen kazılar için basın toplantısı düzenledi.

Bakan Avcı, Gaziantep temasları kapsamında MÖ 13. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun bir eyalet krallığı başkenti işlevini yerine getirmiş olan Karkamış antik kenti ve kazılarına ilişkin olarak bilgi aldı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nikolo Marcetti’nin Karkamış kazıları ve arkeoparka ilişkin sunumunu izleyen Avcı, Gaziantep’te tarihle, kültürle, sanatla dolu bir gün yaşadıklarını söyledi.

Avcı, Karkamış Arkeoparkı’nı mevsim koşulları ve kazı ekibinin önerileri doğrultusunda, 12 Mayıs 2018’de törenle ziyarete açacaklarını bildirdi ve şunları ifade etti:

"Ben şimdiden Karkamış Arkeoparkı’nın dünya kültürüne hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bu bir dünya ve insanlık mirası. İnsanlık mirasına nasıl sahip çıkılacağını, bu mirasın, ait olduğu topraklarda nasıl daha güzel olduğunu bu parkta inşallah tüm dünyaya göstermiş olacağız."

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin de belediyenin kazı çalışmalarına her türlü desteği verdiğini söyledi.

Karkamış ekibi için kazıevi ve arkeolojik araştırma merkezinin inşaasını tamamladıklarını belirten Şahin, Karkamış Arkeoparkı’nın 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde uluslararası ziyaretlere açacaklarını kaydetti.