KKTC'de doluluk oranı yüzde 59

KKTC'de haziran ayı otel doluluk oranlarının beş yıldızlı tesislerde yüzde 70, küçük otellerde yüzde 48 ve tüm otellerde yüzde 59 olduğu açıklandı.


Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) haziran ayı otel doluluk oranlarının beş yıldızlı tesislerde yüzde 70, küçük otellerde yüzde 48 ve tüm otellerde ise yüzde 59 olduğunu açıkladı.

KITOB’un konuya ilişkin açıklamasında, doluluk oranlarının birliğe üye otellerden alınan verilerin ışığında hazırlandığı kaydedildi.

Açıklamada haziran ayı ile birlikte deniz, kum, güneş turizmi sezonuna girildiği, doluluklardaki ortalama yüzde 5’lik artışın olumlu bir gelişme olduğu , otellerin rakip ülkelerle rekabet edebilmesi için maliyetlerin azaltılması gerektiği ifade edildi.

Turizm çeşitliliğinin artırılması ve turizmin 12 aya yayılması adına, 2018 yılı için şimdiden, özellikle İngiltere pazarında, etkili tanıtım çalışmaları  gerektiği kaydedilen açıklamada, ulaşımla ilgili sorunların ivedi olarak çözülmesinin, ülke turizminin ileriye gitmesinde önemli rol oynayacağı belirtildi.

Açıklamada karşılaştırmalı istatistiki bilgilere de yer verildi:

“Beş yıldızlı büyük tesislerin dolulukları Haziran 2017 ayında %70 oranında oldu. Buna göre; 2016 yılının Haziran ayına göre %7’lik artış yaşarken, geçen Mayıs 2017 ayına göre de %7 arttı. Küçük otellerin Haziran 2017'de doluluk oranı %48 olarak belirlendi. Buna göre 2016 yılının haziran ayına göre %13  oranında bir artış gözlemlenirken, geçen Mayıs 2017 ayına göre %2’lik bir artış gerçekleşti. Tüm otellerin doluluk oranı ortalaması ise %59 olarak kaydedildi. 2016 yılının Haziran ayına göre %10 oranında bir artış gerçekleşirken, geçen Mayıs 2017 ayına göre yüzde 5 arttı.”

Kıbrıs Postası