Kurban bayramı için rota uzak mesafelere çevrildi

Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı’nın birleşmesini fırsat bilen seyahatseverler, rotalarını uzak mesafelere çevirdi. 


Uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, Türklerin Kurban Bayramı tatilinde seyahat etmek istediği destinasyonları ve ortalama kalış sürelerini açıkladı.

Skyscanner , Türk seyahatseverlerin bu Kurban Bayramı’nda en çok aradığı destinasyonları açıkladı. Skyscanner’ın verilerine göre, Türk seyahatseverler bu tatilde daha çok uzak mesafeleri tercih etti. En çok aranan yurtdışı destinasyonlar arasında bu yıl Amerika ilk sırada yer alırken, yurtiçinde en çok rezervasyon alan şehir ise Antalya oldu.

Bayram tatilini fırsat bilenler uzak rotalara yöneldi

Skyscanner’ın açıkladığı verilerde en dikkat çekici nokta, uzun tatili fırsat bilen seyahatseverlerin uzak rotalara yönelmesi oldu. Kurban Bayramı’nda Türkiye’den en çok uçak bileti rezervasyonu yapılan şehirler arasında ilk sırada New York yer aldı. New York’u ikinci sırada Amsterdam, üçüncü sırada Belgrad, dördüncü sırada ise Bangkok takip etti. Belgrad ve Bangkok, Türk vatandaşlarından vize istemeyen destinasyonlar olarak da öne çıkıyor.

Skyscanner, bu destinasyonlardaki kalış sürelerini de açıkladı. Seyahatseverler, New York’ta ortalama 16, Amsterdam’da 12, Belgrad’da 5, Bangkok’ta ise 13 gün kalmayı tercih ediyor.

Ailelerin en çok arama yaptığı yurtiçi destinasyonu Antalya oldu. Ailelerin seyahat tercihlerinde Antalya’dan sonra Paris ikinci, İstanbul ise üçüncü sırada yer aldı.

Erken rezervasyon kazandırıyor

Tatil Planlarını son dakikaya bırakmadan erken rezervasyon yapanların önemli ölçüde tasarruf edebileceğinin altını çizen Skyscanner Kıdemli Pazarlama Müdürü Murat Özkök, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Ucuz uçak bileti nasıl bulunur sorusunun cevapları arasında ilk sıralarda doğru zamanlama geliyor. Bunun için erken rezervasyonun yanı sıra doğru zamanda rezervasyon yapmak tatilcilere tasarruf etme imkânı sağlıyor. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız araştırmada, Türkiye’nin yüzde 42’lik oranla Avrupa’nın son dakikacı ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldığını gördük. Seyahatseverlerin hayatını kolaylaştırmak ve en uygun alternatifleri sunmak için en uygun rezervasyon zamanı interaktif çizelgesini hazırladık. Bu çizelge ile seyahatseverler en ucuz biletin hangi tarihlerde olduğunu görebiliyor. Skyscanner’ın ‘Fiyat Alarmı’ özelliğiyle ise fiyat değişikliklerinden anında haberdar olunabiliyor .“

Skyscanner ödüllü mobil  seyahat uygulaması , uçak bileti aramanın yanı sıra otel arama ve araç kiralama seçenekleriyle saniyeler içinde en uygun alternatifleri karşılaştırıyor ve en iyi fırsatları sunarak tatil planlaması yapmayı kolaylaştırıyor.

Türk seyahatseverlerin Kurban Bayramı için en çok aradığı destinasyonların listesine http://www.skyscanner.com.tr/haberler/kurban-bayraminda-rota-uzak-mesafelere-cevrildi adresinden ulaşabilirsiniz.

* Veriler,  25 Ağustos 2017- 4 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye çıkışlı, yurtdışı gidiş-dönüş uçak bileti aramalarını kapsamaktadır. 1 Ocak 2017 - 15 Temmuz 2017 tarihleri arasında skyscanner.com.tr  üzerinden yapılan aramalar sonucu oluşturulmuştur.
*Ailelerin seyahat aramalarıyla ilgili veriler için en az 1 yetişkin ve 1 çocuk arama sonuçları dikkate alınmıştır.