Levent Vadisi'ne yoğun ilgi

ABD'deki Büyük Kanyon'a benzetilen ve 65 milyon yıllık kaya oluşumlarının yer aldığı Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.


Jeolojik özelliklerle dünyadaki ilginç doğal alanlar arasında gösterilen ve neolitik çağdan kalma kalıntıların da bulunduğu 28 kilometre uzunluğundaki Levent Vadisi'nde son derece ilginç jeolojik oluşumlar, uçurumlar ve mağaralar yer alıyor.

Malatya-Kayseri karayolu üzerindeki kanyonun duvarlarında çeşitli dönemlere ait çok sayıda mağara bulunuyor. Eşsiz bir görünümü bulunan vadi, insanların dinlenmesine de olanak sağlıyor. Jeolojik görünümüyle farklı bir yapıya sahip vadi, kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyen doğa tutkunlarınca mola noktası olarak görülüyor.

Sonbahar ve yaz aylarında tabloları aratmayan manzaralara sahne olan vadi, ziyaretçiler için eşsiz bir manzarada dinlenme imkanı sunarken, fotoğraf meraklıları için de vazgeçilmez yerlerden biri oluyor.

Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği vadide son iki yıldır Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD)'nce  kentin ve Levent Vadisi'nin tanıtımı amacıyla Uluslararası Malatya Fotokampı düzenleniyor. Etkinlik sayesinde yurt içinden ve yurt dışından fotoğraf sanatçıları vadiye gelerek kampa katılıyor. Vadinin eşsiz güzelliğinin fotoğraflandığı kampta, aynı zamanda yöre de tanıtılıyor.

Tarihi ve farklı jeolojik yapısının yanı sıra sarp kayalıkların bulunduğu vadi, dik bir kaya bloğu üzerine çelikten yapılan ve zemini cam olan seyir terasından kuş bakışı izlenebiliyor.  Bin 400 rakımda ve vadi tabanından 240 metre yükseklikte bulunan seyir terası, inşa edildiği 2012'den bu yana yoğun ilgi görüyor. Seyir terasının etrafındaki mağara ve kaya blokları güneş enerjili sistemle aydınlatılıyor.

Son zamanlarda özellikle yerli turistlerden yoğun ilgi gören, kurulduğu 2012'den bu yana 1 milyona yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen seyir terasına ilgi her geçen gün artıyor.

Gazeteler