Örgütlerden bakana dört ayrı rapor

TÜROFED, TÜRSAB, TÜROB ve TÜSİAD, Turizm Değerlendirme Toplantısı’nda Tültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sektörün sorun ve taleplerine ilişkin olarak dört ayrı rapor sunuldu.


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, görevine başlar başlamaz Antalya’da turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.

Turizmciler özellikle son iki yılda Türkiye ile Rusya arasında uçak düşürme krizi çıktığını, buna bağlı olarak hem turizmde hem de ekonomide sıkıntıların oluştuğunu, ardından da 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi yaşandığını anımsatarak, hükümetin bu süreçleri çok iyi yönettiğine dikkat çekti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, toplantıda sektörün fotoğrafını çektiklerini ifade ederek, “Yıllardır sektörümüze yapılamayanlarını anlattık. Turizm sektörünün şu anki durumunu dile getirdik. Bakan bey de işi anlamaya, sektörü öğrenmeye çalışıyor,’’ dedi.

Özellikle tanıtımla ilgili sorunların gündeme getirildiğini kaydeden Ayık, sektörün sorunlarının çözümü konusunda Kurtulmuş’un zamana ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

"Turizm Türkiye'nin stratejik sektörüdür"

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı da turizm sektörünün sosyal anlamda işsizliğin, yoksulluğun önlenmesi konusunda önemli bir görev yürüttüğünü, bu nedenle Türkiye’nin stratejik sektörü olduğunu bildirdi ve şunları söyledi:

“Sektörümüzün yeni bakanına 2015 yılı itibariyle Türkiye’nin turizm sektöründe yeni bir döneme girildiğini anlattık. 2015 sonrası yaşanan talep daralmasını, yapılması gerekenleri dile getirdik. Sektörün yapısal sorunlarını aktardık. 2016 yılı öncesi ve sonrası sıkıntıları anlattık. Türkiye’nin petrolü yok ama kültürü ve turizmi var. Ülkemizin kültürünü ekonomiye kazandırmanın yollarını bulmalıyız. Antalya turizmin başkenti… 2023 yılı için Antalya’da ortaya koyduğumuz 20 milyon turist ve 20 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmak için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bu birlik ve beraberliğimizi de Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş liderliğinde sağlayacağız.”

“Turizm Değerlendirme Toplantısı’’ nda turizm sektörü temsilcilerinden TÜROFED, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve TÜSİAD , Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a turizm sektörünün sorunlarını yansıtan dört ayrı rapor sundu.

TÜROFED: Turizm master planı hazırlanmalı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a verilen TÜROFED'in 19 sayfalık Turizm Sektörünün Çözüm Bekleyen Sorunları başlıklı raporunda şu görüşlere yer verildi:

“İç turizmin canlanması için okul tatilleri, üniversite sınavları, TEOG ve LYS sınav takviminin yeniden düzenlenmeli, konaklama tesislerine elektrik, su, atık su ve katı atık bedellerine en düşük tarifenin uygulanmalı, konaklama tesislerine Kredi Garanti Fonu destekli düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği verilmeli. Ülkelerinde pasaport almanın zor olduğu Rus turistlerin kimlikle giriş yapmaları için girişimlerde bulunulmalı, konaklama sektörü de ihracatçı kapsamına alınmalı. Tahsis süreleri uzatılmalı, Ekonomi Bakanlığı’nca turizm yatırım teşvik belgelerine sınırlama, eğlence vergisine muafiyet getirilmeli. Turizm Tanıtım Ajansları kurulmalı ve Turizm Master Planı hazırlanmalı. Resmi ve dini bayramlarda müze ve ören yerlerine girişler ücretsiz olmalı. Elektrik faturalarında ‘dağıtım bedeli’ olarak yer alan ve kullanıcıları ilgilendirmediğini düşündüğümüz kaçak elektrik payı ve buna benzer, faturalara yansıtılan ödemelerin kaldırılarak, sektörün uluslararası rekabet gücünün arttırılmalı. Turizm mesleki teknik liselerinde bar ve içki servisi derslerinin müfredattan çıkarılması sektörde eleman sıkıntısına yol açar. Turizm Eğitim Merkezleri’nin kapatılması nedeniyle sektörün eleman ihtiyacını karşılama yönünde ciddi boşluk oluşmuştur. Sorunların çözümü amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve sektör yetkililerinin bir araya gelip sorunun çözümü yönünde işbirliği yapmaları ve yeni eğitim programının birlikte saptanması önemlidir.”

Turizm işletmelerine 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca girişimcilere 49 yıllık tahsisler verildiği anımsatılan raporda, tahsis sürelerinin 75 yıla çıkarılması istendi.

Raporda şu satırlara yer verildi:

“Bazı tesislerin tahsis süreleri 30 yıla ulaşmıştır. Tahsis süreleri azaldığından bankalar mevcut yatırımın geri dönüş sürelerini dikkate alarak tesisleri teminat olarak kabul etmiyor.Bu nedenle tesislerde yenilenme ve renovasyon zorlaşacak. Tesislerimiz ve ülkemiz, uluslararası pazarda rekabet şansını yitirecektir. Tahsis süreleri 49 yıldan 75 yıla uzatılmalı.”

Türkiye’de otel yatırımlarının talebin çok üzerinde olduğu belirtilen raporda, turizm yatırım teşvik belgelerine sınırlama getirilmesi istendi.

Her şey dahil sistemiyle çalışan otellerin maliyetlerinde alkollü içeceklerin önemli bir yer tuttuğu ifade edilen raporda şunlar kaydedildi:

“ KDV Uygulaması Her şey dahil sistemi ile çalışan otellerin maliyetlerinde alkollü içecekler önemli bir yer tutmaktadır ve KDV oranı yüzde 18’dir. İşletmelerde bu içecekler ücretle satılmamaktadır, hizmetin içinde sunulmaktadır. 2. sınıf lokantalarda KDV yüzde 8 uygulanırken, 1. sınıf lokantalarda yüzde 18 olarak uygulanmaktadır. Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde değişiklik yapılarak, her şey dahil sistemi kapsamında sunulan alkollü içeceklerle ilgili ödenen KDV’nin indirilecek KDV hesaplarına dahil edilmesinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, turizm sektöründe yukarıdaki adaletsizliğin giderilmesinin yanında tüm KDV uygulamasının yüzde 8’e düşürülmesi rekabet açısından önem taşımaktadır.”