Ritz Carlton-Süzer ayrılığı tartışılıyor

Lüks otel zinciri Ritz Carlton'un Süzer Plaza'dan ayrılıp ayrılmayacağı, ayrılırsa nereye taşınacağı tarışılıyor.

Merkezi Amerika’da olan lüks otel zinciri Ritz Carlton, 17 yıldan bu yana Süzer Grubu'nca Taksim Gümüşsuyu'nda inşa ettirilen Süzer Plaza'da yer alıyor.

Otelin Boğaz'a hakim güzel bir manzarası var. Buna rağmen otelin son zamanlarda yer arayışı içinde olduğu kulislerde dolaşmaya başladı. Amerikalılar için zenginlik sembolü olan Ritz, bu ülkeden gelenlerin sorgulamadan kaldığı otellerin arasında.

2001 yılında tamamlanan Süzer Plaza açıldığından beri bu plazada faaliyet gösteriyor. Peki oteli yer arayışına iten etkenler neler?

Leyla İlhan'ın Dünya gazetesinde yer alan konuya ilişkin yazısına göre ilk dönemlerde dahi kaçak kat tartışmalarına konu olan plazanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın boykot ettiği, bunun da otele sıkıntı yaşattığı konuşuluyor.

Oteli yer arayışına iten bir başka unsurun da Boğaz hattında açılan başka otellerin var olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan, otelin mevcut yerinde kalıp İstanbul’da ikinci bir yer açmayı da değerlendirdiği gelen bilgilerin arasında.

Bu durumda otelin yeni ya da ikinci adresi neresi olacak? Konu hakkında pek çok adres konuşulsa da Zeytinburnu Kazlıçeşme'de yapımı devam eden Büyükyalı projesi güçlü bir aday olarak öne çıkıyor.

Büyükyalı projesi, Özak GYO, Ziylan ve Yenigün İnşaat'ın oluşturduğu konsorsiyumca Emlak Konut GYO ihalesinden 4,2 milyarlık hasılat bedeliyle alınmıştı.

2019'da tamanlanacak olan ve mimarlığını, 200’den fazla uluslararası ödülün sahibi İngiliz mimarlık şirketi Chapman Taylor'ın üstlendiğ proje, rezidans, ofis, otel ve ticari birimlerin yer aldığı karma bir yapıya sahip.

Ritz Carlton’un talip olduğu belirtilen otel blokunda ise 200 odalı bir otel açılabiliyor.

Ritz Carlton için semti çekici kılan unsurlar ise projenin denizin kenarında olması, ulaşımının kolay olması ve yakınında Four Seasons Sultanahmet’in yer alması.

Ayrıca, Kazlıçeşme'nin artık yapılaşmanın olmadığı Boğaz hattına yeni bir alternatif olarak çıkması da  çekici kılan bir diğer neden.