Sagalassos'ta tarih yolculuğuna çıkmak

Burdur'un Ağlasun ilçesinde yer alan Sagalassos antik kenti, Milat'tan önce 333 yılına uzanan geçmişiyle tarih yolculuğuna çıkmak isteyenlerden  yoğun ilgi görüyor. 


Hamam, tiyatro, kütüphane, konut, meclis binası ve yüzlerce yıldır akan çeşmesiyle dikkati çeken Sagalassos, Roma'nın beş önemli seramik üretim merkezinden birisi olma özelliğini taşıyor.

Büyük İskender'in fethiyle adını duyuran ve antik Yunan'da Pisidya'ya başkentlik eden Sagalassos'ta, kazı ve restorasyon çalışmaları da devam ediyor.

Zamana meydan okuyan yapısıyla misafirlerini tarihi bir yolculuğa çıkaran antik kenti yılın ilk altı ayında 14 bine yakın turist ziyaret etti.

Sagalassos Kazı Başkanı Belçikalı Prof. Dr. Jeroen Poblome, UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi'ndeki Sagalassos'ta uzun bir tarihi okuduklarını ve burada çok sistematik bir şekilde çalışarak, eski hayatın nasıl olduğunu ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkardıklarını söyledi.

Sagalassos'un çok özel bir yer olduğunu ve önemli bir konumda bulunduğunu ifade eden Poblome şunları ifade etti:

"İlk önce manzara. Sagalassos çok güzel bir yerde. Tam dağlardayız. Çok güzel bir panoramamız var ve her gün değişiyor. İçinden giderken her noktada farklı bir şey görebilirsiniz ve insanları şaşırtabiliyor. Mesela Antoninler Çeşmesi var agoraya giderken birden karşınıza çıkıyor. Sagalassos öyle bir kent işte."

Turistlerin Sagalassos'ta geçmiş döneme ait birçok şeyle karşılaşacağını, antik kenti görmek isteyenlerin bir gününü buraya ayırması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Poblome şöyle konuştu:

"Sagalassos'ta dünyanın kalitesi ve potansiyeli var. Antik kentlere çok güzel bir örnek. Geçmiş dönemdeki hayatın nasıl olduğunu birçok şeyle gösteriyoruz "Yeterli ve gerçek şeyler var. En zengin kesimden en fakir kesimin hayatı nasıldı, kent, sosyoekonomik sistem burada anlatılıyor."

Jeroen Poblome, antik kentte kazıların devam ettiğini ve büyük bir ekiple sistematik olarak çalıştıklarını söyledi.

Kazı ekibinde dünyanın birçok yerinden çalışanların bulunduğunu ifade eden Poblome sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kazılarda profesörden öğrenciye kadar her türlü meslektaşımız var. Avrupa'dan, Asya'dan, Amerika'dan fark etmiyor. Biz dünya kalitesi arıyoruz. Kazılar ağustosun sonuna kadar sürecek, restorasyonlar ise eylül ayına kadar devam edecek. Hava durumuna da bağlı. Kış sert olabilir. Restorasyonu iyi yapmamız lazım."

Prof. Dr. Poblome, Sagalassos'a gelen turistlerin burayı çok beğendiğini de sözlerine ekledi.

Gazeteler