Sarıkamış'ta 12 ay turizm çalışmaları

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde turizmin 12 aya yayılması konusunda başlatılacak olan çalışmalar belirlendi.

Sarıçam ormanları ve kristal karı ile Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden birine sahip Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, turizmin 12 aya yayılması için yürütülecek olan çalışmalar belirlendi.

Sarıkamış Turizm Derneği (SATURDER) Başkan Yardımcısı Mehmet Saraçoğlu, Sarıkamış'ın en az kış turizmi kadar etkili olabilecek başka bir potansiyeli bulunduğunu, destinasyon olarak yaz döneminde, spor ve sağlık turizmi için biçilmiş kaftan olduğunu söyledi.

Sarıkamış gerek futbol takımları gerekse diğer bütün spor disiplinleri açısından son derece uygun coğrafyayı sunduğunu belirten Saraçoğlu, şöyle konuştu:

"Bu yükseklikte dünyada çok nadir olan Sarıçam ormanları bol oksijen üreterek havayı temizlemekte, ayrıca yeşil görüntüsü ile güzel bir peyzaj yaratmaktadır. Sporcular için yükseklik antrenmanı son derece önemlidir. Futbol başta olmak üzere hemen bütün branşlarda yükseklik antrenmanı sporcuların hemoglobin düzeyini artırarak, kanın oksijen taşıma kapasitesini artırmakta, bu da hem kondisyon, hem de performanslarına katkı yaparak, rakiplere üstünlük sağlamaktadır."

Saraçoğlu, otel kapasitesi açısından Sarıkamış Kayak Merkezi böyle bir kamp merkezinin konaklama ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek durumda olduğunu belirtti.

Yükseklik antrenmanlarının gerçekleştirilebilmesi için birtakım alt ve üst yapı yatırımlarının yapılmasının kaçınılmaz olduğunu bildiren Saraçoğlu, şunları ifade etti:

"Öncelikle uluslararası standartlara uygun futbol sahaları ve antrenman sahaları ve koşu pistlerinin yapılması gerekmektedir. Sporcuların kondisyon ve fitnes çalışmaları için de uygun ekipmanların yer aldığı kapalı salonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yatırımlar devlet tarafından yapılabileceği gibi, belirli desteklerin verilmesi durumunda özel sektör tarafından yap-işlet devret modeliyle de gerçekleştirilebilecektir. Bu kapsamda bölgenin destek kurumları olan Serhat Kalkınma Ajansı veya TKDK'nin etkin bir şekilde desteği, söz konusu yatırımların önünü açabilecektir."

Gazeteler