Şirince'de yıkım yeniden başlıyor

İzmir’in turistik köyü Şirince’de yıkım çalışmaları yeniden başlıyor. 


İmar planına aykırı olduğu gerekçesiyle aralarında küçük otel, pansiyon ve evlerin de olduğu 95 yapıdan 22’si hakkında 2011’de uygulanacak yıkım kararı durdurulmuştu.

Ancak Şirinceliler, aradan altı yıl geçtikten sonra bu hafta yeniden yıkım şokuyla karşı karşıya kaldı. Köyden ilk olarak üç kişiye ait yapılarda yarın 09.00’da başlayacak yıkımların tebligatı geçen hafta ulaştı. Şirince’de bu durumda yaklaşık 128 yapının yer aldığı belirtilirken daha önce yıkım kararı verilen evlerin arasında Nişanyan Evleri ve Sevan Nişanyan ile Ali Nesin’in kurucusu olduğu Nesin Vakfı’na ait Matematikköy ile Tiyatro Medresesi de vardı.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bağlı Şirince köyü doğal değerlerinden dolayı 1986’da doğal SİT, 1997 yılında ise üçüncü dereceden doğal SİT okarak ilan edilmişti. Bu tarihten sonra inşa ya da tamir edilen evler kaçak sayıldı. İzmir İl Özel İdaresi Encümeni, 2010 ve 2011’de yapıların “SİT alanında kaçak olarak inşa edildiği” gerekçesiyle yıkılmasını istemişti. Benzer durumda turistik köyde onlarca yapı olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak daha sonra tepkiler ve görüşmeler sonrası yıkım kararları ertelenmişti.

VALİLİKLE GÖRÜŞÜLDÜ

Geçen hafta kendilerine tebligat ulaştığını bildiren üç kişiden biri olan Tekin Karadağ, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Şimdilik üç kişiye tebligat geldi. Ancak bunlarla başlanıp diğerlerinin de yıkılacağını öğrendik. Nişanyan Evle Matematikköy ve birçok tanınmış tesis var. Selçuk Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden bana ulaşan yazıya göre 1 Ağustos 2017 09.00’da yıkıma gelecekler. Yıkım gerçekleşecek yerler için valiliğe gidildi. Bu yıkımdan sonra en az 50-60 yapının hepsi yıkılacak diye öğrendik. Bunların çoğu eklenti. Örneğin eski taş eve bir şey eklemiş; teras mesela.. Benim taşınabilir kulübem var. Daha önce izinlerini aldık. Yasal yaptık. ‘İmar yok kaldır’ diyor. 5 yıldır otopark çalıştırıyorum. ‘Bana 15 gün izin verin ben kaldıracağım’ dedim. 4-5 günde ne yapabilirim? Onun için uğraşıyorum. 2011’de büyük tepki vardı durduruldu. Şimdi yine gündeme geldi. 3 tane ile başlanacak. Şirince Çevre ve Doğa Derneği başkanı olarak Valiliğe çözüm önerisi getirdim. ‘Yıkım daha büyük problem yaratır. Uzlaşı yolu getirilip barış haline getirilebilir. İmar planı askıya çıkmadı insanlar dava açsın davalar bitmeden yıkım kararı geliyor. Bu mevsim tam kazanma zamanı turistler içinde bu kötü imaj bırakır dedim.”

SEZON ORTASI

Terasıyla ilgili olarak yıkım kararı tebliğ edilen Zeytinlikonak Butik Otel sahibi Pınar Kızıl da tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Aslında binamız 1980 yılında yapıldı. Buradaki kot farkı hatalı olarak gösterilmiş. Bodrum katını 1 .kat kabul ediyorlar. Dolayısıyla terasımızın bulunduğu 2.katı da 3. kat olarak göstermişler. Yargılamanın yenilemesi davası ve yürütmenin durdurulması davası açtık. Bu davaların bitmesinin beklenmesi ve bize süre verilmesi gerekiyor. Daha imar planları askıya asılması itiraz süresi var. İmar planları çıkmadı. Buradaki herkes köylü zamanında ilgilenememiş. Selçuk Belediyesi 2010 yılının encümen kararlarını göstererek ‘Yıkacağım’ diyor. Bu yıkımlar başlandığı zaman etap etap hepsi yıkılacak. Bize söylenen 138 yapının olduğu. Birçok insanın da devam eden davası var. Yaz ortasında, sezon ortasında yıkım yapacaklar. Kasti yapıldığını düşünüyoruz . Yapıcı değil yıkıcı bir tavır. Köy halkı olarak direniş göstereceğiz. “