Sulu Ada tehdit altında

Antalya’nın Maldivleri diye nitelendirilen Sulu Ada ziyaretçilerin atıkları yüzünden kirlilik tehdidiyle karşı karşıya.


Kumluca ilçesindeki  Sulu Ada doğal güzellikleriyle her yıl binlerce turisti çekiyor.

Adrasan ile Gelidonya Burnu arasında, kıyıdan yaklaşık 1.5- 2 kilometre açıkktaki ada tatlı su kaynaklarıyla dikkati çekiyor.

Antik çağda Krambusa adıyla anılan Sulu Ada’nın yüzyıllar boyunca denizcilerin uğrak yeri oldu.

Üzerinde yerleşim merkezi olmayan bakir adanın çevresinde çok miktarda sualtı mağarası var.
Kuş ve deniz canlıları için çok önemli bir yaşam alanı olan adanın beyaz kum ve çakıldan oluşan sahili ise ünlü tatil cenneti Maldivler'i andırıyor.

Akdeniz Üniversitesi'nden Doç.Dr. Mehmet Gökoğlu, adanın adının tatlı su kaynağından geldiğini bildirdi ve “Çağlar boyu balıkçılar tatlı suyu oradan temin etmiştir. Doğal resif bölgesidir, biyoçeşitlilik açısından oldukça zengindir. Akdeniz ekosistemine artı olarak Kızıldeniz göçmenlerini de barındıran bir bölge. O nedenle zengin bir çeşitlilik var,” dedi.

Sulu Ada'nın kaya yapısının kalsiyum karbonat içerdiğini söyleyen Gökoğlu, sözlerini “Kumun renginin de beyaz olmasının nedeni kumun içinde yaşayan foraminifera adlı mikroorganizmalar. Bunlar bölgede çok fazla olduğu için kumun rengi beyaz," diye sürdürdü.

Sulu Ada'nın özel koruma sahası ilan edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, şunları kaydetti:

“Adanın her türlü avcılık ve balıkçılığa kapatılması gerekiyor. Böyle bakir bir bölgeyi çok iyi korumak lazım. İnsanlara burayı kirletmemek görevi düşüyor. Zaten böyle bir bakir güzelliği kirletmeye kimsenin eli varmaz.”

Dağcı Rehber Börtü Böcek Doğa Grubu'nun Lideri Cuma Gök de adaya yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiğini bildirdi ve “Özellikle Ruslar Su Ada'ya yoğun ilgi gösteriyor. Yörede 60 tur teknesi var. Günde 1000 kişiden fazla ziyaret var,” dedi.

Adada mangal yakıldığına da tanık olduğunu bildiren Gök “Sahilde boş şişeleri, poşetleri görüyoruz. Böyle giderse 1-2 yıl mangal kalıntılarını, boş şişeleri, poşetleri görürüz, beyaz kumu değil,” şeklinde konuştu.

Gök “cennet parçası” olarak nitelendirdiği adanın koruma altına alınmasını istedi.

NTV