Taş Yapı’nın otel projesi yargıdan döndü

Taş Yapı’nın otel projesi durduruldu. Mahkeme “Telafisi güç sonuçlar doğurur,” diyerek Taş Yapı’nın otel projesini durdurdu.


Projeleri tartışma yaratan Taş Yapı’nın Darüşşafaka Cemiyeti’nden aldığı Koşuyolu’ndaki 12 bin 257 metrekarelik arazide inşa ettmeye başladığı 20 katlı otele ilikin projeyi mahkeme “telafisi güç zararlar doğuracak” diyerek durdurdu. Mahkeme heyeti projeyle 1. derece doğal SİT'in göz ardı edildiğine hükmetti.

Siluet vurgusu

Çevre sakinlerinin proje planlarının iptali için açtıkları dava sürüyor.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın bildirdiğine göre davaya bakan İstanbul 11. İdare Mahkemesi’ne sunulan çevre sakinlerinin lehine ilk bilirkişi raporu verildi. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu, otelin yaratacağı çevre felaketlerine vurgu yaptı.

Raporda, semtteki binaların 4-5 katlı, kısmen de 12 katlı olduğuna dikkat çekilerek “İmar planına bir yükseklik sınırlaması getirilmemesi deniz tarafından bakıldığında Haydarpaşa Garı, Selimeyi Kışlası gibi tarihi mekânlara olan yakınlığı sebebiyle şehir silueti ile alakalı soru işareti oluşturmaktadır” denildi.

Kadıköy sınırlarında 15 katı geçecek imar uygulamalarına izin verilmediğinin altını çizen bilirkişi, geçen şubat ayında İBB Meclisi’nde alınan Kadıköy’de 15 kat sınırlamasına ilişkin kararı da rapora ekledi.

Doğal SİT gözardı edildi

Arazinin doğal SİT alanı olan Karacaahmet Mezarlığı’nın komşusu olduğuna işaret eden bilirkişi, projedeki inşaat yoğunluğunun da geleceğe yönelik tehdit olabileceğini belirtti. Raporun sonuç bölümünde ise projenin bölgeye inşaat yoğunluğu getirdiği SİT'i göz ardı ettiği ve çevre yapılaşma koşullarıyla uyuşmadığı ifade edildi.

Mahkeme kararını verdi

Bilirkişi raporunun ardından mahkeme heyeti kararını verdi. Rapora  itirazları kabul etmedi ve raporu dikkate aldı. Mahkeme proje için değiştirilen imar planlarıyla 1. derece doğal SİT alanının göz ardı edildiğinin altını çizdi. Mahkeme proje için yapılan imar planı değişiklerinin planlama tekniklerine aykırı bularak “telafisi güç zararlar doğurabilir” ifadelerini kullandı. Mahkeme 2 haziranda yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararı değerlendiren CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ, “2007 yılından beri devam eden bir süreç. Adalet yerini buluyor. Satın alınan arsa üzerinde yetim hakkı kalmadı” dedi