Thomas Cook: Türkiye’deki toparlanma bizi güçlendiriyor

Thomas Cook’un konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye’deki yeniden toparlanmanın gruplarına güç verdiği bildirildi.


30 Haziranla tamamlanan üç aylık verilerinin yer aldığı açıklamada, terör saldırılardan ve siyasi kargaşadan sonra iyileşme gösteren, yeniden canlanan Türkiye satışlarının Thomas Cook’a güç verdiğini, yaz Türkiye satışlarında önemli bir büyüme görüldüğünü belirtildi.

Rekor Yunanistan’da

Bu yaz genel olarak rezervasyonlarda % 11, fiyatlarda da % 1'lik iyileşme kaydedildiği ifade edilen açıklamada, talebin Yunanistan'da yüzde 22, Bulgaristan'da yüzde 19, G. Kıbrıs'ta da yüzde 14 olduğu bildirildi.

Thomas Cook, gelirin yüzde 14 artarak 2,2 milyar sterline ulaştığından, geçen yılın aynı döneminde 64 milyon sterlin olan üç aylık dönem vergi öncesi zararı, yarı yarıya azalttıkların da belirtti. Bunun arkasında Yunanistan'da güçlü büyüme ve uzun menzilli destinasyonlarda ve İspanya'da sağlanan yüksek gelişme var.

"Volume oynamayacağız çünkü riskler var"

Diğer yandan, açıklamada "İspanya’daki yüksek oranlı otel fiyat artışa ve bölgede artan havayolu kapasitesine de işaret edilerek İspanya'ya daha rekabetçi bir piyasa aracılığıyla yönetmeye devam ediyoruz," denildi.

Açıklamada, bu aşamada odak noktasının hacim artırmaktan çok daha yüksek marjla kaliteli tatil satmak olduğunu işaret edilirken charterlerdeki risklerin arttığı ancak rezervasyonlardaki gelişimin çok da iyi olmadığını da hatırlattı.

TurizmDatabank