Ayvalık'ta orman yangını çıktı

Balıkesir'in önde gelen turistik ilçesi Ayvalık'ta, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Şeytan Sofrası adlı mevkide çıkan orman yangını denetim altına alındı.


Yaklaşık 3 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü yörede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, Şeytan Sofrası'nda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktığını, yöreye iki amfibik uçak, altı helikopter, 36 arazöz ve üç dozer ile bir çok yangın söndürme ekibinin sevk edildiğini bildirdi.

Kırcı, konuyla ilgili olarak "Yöre turizm anlamından çok önemli. Yerleşim yerlerini tehdit etmeden kontrol altına almayı planlıyoruz. Ben de bölgeyi şu anda havadan kontrol ediyorum. Ekibin başındayım," dedi.

"Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor"

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da yangına bir çok ekiple müdahale edildiğini söyledi.

Turizm anlamında önemli bir yere sahip ilçenin tabiat bakımından da önemli bir yöre olduğunu söyleyen Yazıcı, şunları ifade etti:

"Yangın, ilk belirlemelere göre yol kenarında çıktı ve ormana doğru ilerledi. Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Şimdilik yangın 4-5 dönümlük alana zarar verdi. Ekipler yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Zarar gören alanda genç fidanlar bulunuyordu. Şeytan Sofrası mevkisinde yangın devam ediyor ve çok sayıda ekip, havadan ve karan müdahale ediyor."

İki yazlık sitesi boşaltıldı

Öte yandan, saatteki hızı 42 kilometreyi bulan rüzgarın etkisiyle yayılan yangın yerleşim yerlerini tehdit ediyor.

Yetkililer, yöreye yakın olan Ceylan ve Karaca sitelerinin boşaltıldığını ve burada oturan vatandaşların güvenli yerlere yönlendirildiğini ve yöreye birçok ekibin sevk edildiğini açıkladı.

Yangın kontrol altına alındı

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Kırcı, kısa sürede müdahale ettikleri yangını denetim altına aldıklarını bildirdi.

Kırcı, şunları ifade etti:

"Yangın kontrol altına alındı. 3 hektar alan zarar gördü, soğutma çalışmaları devam ediyor. Yerleşim yerlerine kısa bir mesafede durdurabildik. Herhangi bir can kaybı olmadı. Ancak 3 hektarlık ormanımız zarar gördü. Şimdilik ekipler soğutma çalışmalarına devam ediyor. Yangına kısa sürede müdahale ettik. Ancak rüzgar çok şiddetliydi. Alan da rüzgara açık bir yerdi. Çok şükür kontrol altına alındı."

Dünya