Barcelona saldırısında ölü sayısı 13

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüs kaldırıma çıkarak kalabalığın arasına daldığı saldırıda 13 kişinin öldüğü, en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi.


İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kaldırıma çıkarak kalabalığın arasına daldı.

Resmi makamlar ölü ve yaralı sayısına ilişkin olarak herhangi bir bilgi vermedi ama İspanyol El Mundo gazetesi, Barcelona kentinde Las Ramblas'ta bir minibüsün kalabalığın arasına daldığını olayda 13 kişinin öldüğünü, 20'den fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

Las Ramblas'ta meydana gelen olayın terör saldırısı olduğunu açıklayan güvenlik düzeyini en üst düzeyde aktif duruma geçirdiğini ifade etti.

Bu arada, Jandarma, terör şüphelisi olarak aranan iki kişiden birinin kimliğini Driss Oukabir olarak açıkladı.

Vic Mahallesi'nde bir kamyonetin ikinci bir terör saldırısı şüphesiyle durdurulduğu belirildi.

Öte yandan Resmi Katalan televizyonu ayrıca, silahlı birkaç kişinin Las Ramblas'taki Bar Luna de Estambul isimli bir restorana girdiğini ve kendilerini içeriye kapattıklarını aktardı.

Katalan polisi halka sokağa çıkmamalarını tavsiye etti.

Katalonya Özerk Yönetimi Güvenlik Merkezi acil olarak toplandı.

Bölge, polis tarafından güvenlik çemberine alınırken, metro ve tren istasyonları da kapatıldı.

İtalya ve Malta'dan saldırıya tepki

Barcelona kent merkezindeki ünlü Las Ramblas Caddesi'nde bir minibüsün kalabalığın arasına daldığı terör saldırısının ardından İtalya ve Malta'dan İspanya'ya destek mesajları geldi.

İtalya Başbakanı Gentiloni, Twitter'daki hesabından "Dost ve güzel Barcelona saldırı altında. İtalya, yerel ve İspanyol yetkililerinin yanındadır. Düşüncelerimiz, saldırıdan etkilenenlerle." mesajını paylaştı.

Öte yandan, Malta Başbakanı Joseph Muscat da Twitter'dan "Barcelona'nın yanındayız," diyerek terör mağduru kente desteğini iletti.

Dünya