Bütçenize uygun geziyi kolayca bulun

Avrupa Başkentleri Fiyat Endeksi: Fiyat karşılaştırmasıyla bütçenize uygun geziyi kolayca bulun.

  

Bir sonraki tatil rotanız Paris, Dublin veya Amsterdam olmak zorunda değil: Avrupa ziyaret edebileceğiniz ve bütçenize uygun birçok noktada tatil imkânı sunuyor. Özellikle Doğu Avrupa’da, bir sonraki düşük bütçeli seyahatiniz için ziyaret edebileceğiniz büyüleyici metropoller keşfetmeniz için sizi bekliyor. CheckMyBus ile fiyatlara daha yakından göz atın: Paris’te geçireceğiniz bir gün için 857₺ ödemeniz gerekirken 270₺ ile Avrupa’nın 2013 Kültür Başkenti Riga’yı bir gün boyunca gezebilirsiniz.

Otobüs, tren ve düşük maliyetli uçuşlar sayesinde Avrupa’ya seyahat etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Uluslararası şehirlerarası otobüs arama motoru CheckMyBus, günlük maliyetlerine göre Avrupa’nın başkentlerini sıraladı. Günlük fiyat dahilinde, konaklama, yiyecek ve içecek gibi bariz faktörlerin yanı sıra şehrin en gözde turistik yerlerine giriş ücretleri ve yerel ulaşım maliyetleri gibi şeyler de göz önüne alınarak bu şehirlerin her birinde ortalama 1.600₺ turist bütçesi ile kaç gün seyahat edilebileceği hesaplandı.

Avrupa’nın Gizli Mücevherleri: Doğuya Seyahat

Avrupa seyahatinizde bir haftadan daha uzun süre vakit geçirmek istiyorsanız Doğu Avrupa metropollerinden birini gönül rahatlığı ile ziyaret edebilirsiniz. Sıralamada ilk başta yer alan, bol miktarda kilise ve manastır ile “Doğu’nun Kudüs’ü” olarak bilinen Kiev’de 1.600₺ bütçe ile toplamda sekiz gün boyunca dilediğiniz kadar gezebilirsiniz. Rotanızı Bükreş, Belgrad veya Riga’ya çevirirseniz aynı bütçeyle tatil yapmanız için tam altı gününüz var.

Kopenhag'ta Bir Gün = Kiev'de Sekiz Gün

Kopenhag veya Reykjavik’e seyahat etmek istiyorsanız bütçenizin tamamını tek bir günde kullanmak zorunda kalabilirsiniz. İskandinav metropolleri Avrupa’nın en pahalı seyahat noktaları arasında yer alıyor. Günde yaklaşık 1.338₺ ile Kopenhag, Kiev’den yedi kat daha pahalı ve ayrıca günde 651₺ maliyete sahip Roma’dan da iki kat daha pahalı olarak karşımıza çıkıyor. Bern’e, Amsterdam’a, Dublin’e veya Paris’e planladığınız hafta sonu kaçamağı ise bütçenizin bir veya iki güne bitmesine neden olabiliyor.

Ankara: Bütçe Dostu

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir gün boyunca sadece 278₺ harcayıp şehrin farklı güzelliklerini ve turistik yerlerini keşfedebilirsiniz. Listenin 10. sırasında yer alan Ankara’da müzekart satın alarak tüm gözde yerleri tek bir fiyat ödeyerek gezebilir, aynı zamanda bir yıl geçerli olacak müzekart ile Türkiye’nin tüm şehirlerindeki müzeleri ve diğer turistik noktaları ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Fakat Ankara’yı gzmek yerine vizesiz seyahat edebileceğiniz Üsküp, Belgrad, Tiran gibi Balkanların gözde başkentlerine bütçenize uygun olarak seyahat edebilirsiniz. Örneğin: Ankara’da 1.600₺ ile 5 gün geçirebilirken, Üsküp’te aynı bütçe ile 7 gün boyunca tatil yapabilirsiniz.