Bakanlıktan Forbes dergisine tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Forbes dergisinde çıkan ve Türkiye'ye seyahat edecek kadınların tehlikede olduğu iddia edilen makaleye ilişkin açıklamasında "Ülkemize yönelik spekülatif bu yayımlar ve yayınlar farklı amaçlara hizmet etmektedir. Türkiye'nin özellikle kadınlara karşı güvenli olmayan bir ülke, bir destinasyon gibi lanse edilmesi bir süredir koordineli yürütülen algı operasyonlarının başka bir zayıf halkasıdır," denildi.


Açıklamada, Forbes dergisinde "Türkiye'ye seyahat edecek kadınların tehlikede olduğu" iddia edilen bir makaleye yer verildiği ve bu yazının Türkiye'deki çeşitli medya kuruluşlarında da yer aldığı bildirildi ve bu konuda hem uluslararası hem de Türk kamuoyunun bilgilendirilmesi gereğinin doğduğu belirtildi.

Dergide herhangi bir bilimsel araştırmaya ya da bir saha çalışmasına dayanmayan, veri doğruluğu teyit edilmemiş, Türk yetkililerin görüşünün yer almadığı, Türk turizmine yönelik gerçekle bağdaşmayan bir makale yayımlandığı ifade edilen açıklamada, şu satırlara yer verildi:

"Böylesi haber ve makaleler uluslararası kamuoyunu yanıltan art niyetli bir tutumdur. Ülkemize yönelik spekülatif bu yayımlar ve yayınlar farklı amaçlara hizmet etmektedir. Türkiye'nin özellikle kadınlara karşı güvenli olmayan bir ülke, bir destinasyon gibi lanse edilmesi bir süredir koordineli yürütülen algı operasyonlarının başka bir zayıf halkasıdır. Son dönemde, sektörde küresel ve bölgesel yaşanılan bazı sıkıntılar alınan önlemlerle atlatılmaya başlanmış ve Türk turizmi son 15 yılda kazandığı ivmeyi yeniden yakalayacak noktaya gelmiştir. Bu ivmeyi durdurmaya yönelik asılsız çıkışları bakanlığımız, işbirliği içinde çalıştığı bütün sektörel aktörlerle birlikte bertaraf edecektir."

Forbes’un makalesi tepki çekmişti

Forbes , kadınlar için seyahat sırasında ilk 10 tehlikeli ülkeyi sıralamıştı. Listede Türkiye de yer alıyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Meksika'ya giden Amerikalı bir kadın turistin otelde öldürülmesi üzerine seyahat uyarısı yaptığı hatırlatılan makalede, 10 ülkenin tek tek neden kadınlar için tehlikeli olabileceği anlatılmıştı.

Derginin sıralamasında birinci sırada Mısır yer alırken ikinci sırayı Fas, üçüncü sırayı ise Jamaika aldı. Türkiye ise listenin dokuzuncu sırasında bulunuyordu. Listede, Türkiye için ‘Neden bu kadar tehlikeli' sorusuna cevabı trip.com'un editörü Julia Pond vermişti:

Geçen yıl çok sayıda siyasi istikrarsızlık oluştuğunu; gazeteciler ve muhalifler ortadan kaybolduğunu iddia eden Pond, Türkiye'ye yalnız seyahat edecek kadınlara ülkelerin seyahat uyarılarını takip etmelerini de tavsiye etmişti.

Makalede, Türkiye seyahatinde güvende kalmak için bazı tavsiyeler de verilmişti.

“Sık sık saldırılar yaşanır. Dikkatli olun” denilen makalede, kadınlara özellikle camilerde başlarını örtmeleri hatırlatılmıştı. Makalede kadın okuyuculara hamam ziyaretlerini kadınlar gününde yapmaları, taksiye aydınlık ve kalabalık yerlerde binmeleri, küçük banknotlar kullanmaları ve saldırgan esnaf ile restoran sahiplerini görmezden gelmeleri de tavsiye edilmişti.

Çoğu Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinden oluşan listede en tehlikeli ülke olarak Mısır gösterilirken Türkiye dokuzuncu ve - Guatemala son sırada yer alıyor.