İsrail kıyılarına Türk kumu

İsrail hükümeti, ülke kıyılarını Türk kumuyla dolduracağını açıkladı. 


İsrail Çevre Koruma Bakanlığı, Ashkelon ve Netanya’daki plaj ve kıyıları korumak için siyah ve gri kum ithalatına onay verdi. Bu tür kumların ithalatı ise Türkiye’den olacak. İthalat iznini alan firma ise Belçikalı Jan de Nul adlı şirket oldu.

1 milyon metreküp alınacak

İsrail basınında yer alan bilgilere göre Türkiye’den satın alınacak kumun miktarı ilk adımda 1 milyon metreküp olacak. 2012’de Akdeniz Kıyısı Kayalıklarını Koruma (Protecting the Cliffs of the Mediterranean Shore) adlı bir kamu şirketi kuran İsrail, yöredeki kumların daha pahalı olduğunu açıkladı ve bu nedenle ithalata onay verdi.

İthalatı gerçekleştirecek olan Jan de Nul’un yöneticisi Yaakov Becher'e göre yerel kumun çapı düşük, Türkiye’dekilerin ise iki kat fazla. Türkiye’den alınacak kumun Ashkelon ve Netanya kıyılarında 2 ve 4 kilometrelik kesitlerde kullanılacağı ifade ediliyor. İthal kumla plajların genişletilmesi, böylece sahildeki kayalıkların korunması amaçlanıyor.

Bu arada, İsrail yönetiminin kum ithal etmesine karşı çıkanlar da var.

 Çevre örgütleri Türkiye’den alınacak kumlarla birlikte gözle görülmeyen canlıların da gelebileceğini, bunun da ekosisteme zarar verebileceğini ifade ediyor.

İki ülke arasında gerilim devam ederken Tel Aviv Yönetimi’nin Türkiye’den yeni ürünler talep etmesi sorunların kısa sürede çözülebileceğini gösteriyor. Geçmişte Türkiye’den su alan İsrail, bu kez kum alarak yeni ticaret alanları oluşturuyor.