KKTC’de balon turizmi başladı

Kapadokya’nın sıcak hava balonu turizmi şimdi de KKTC’de başladı. 


Flying Cyprus, sıcak hava balonu deneme uçuşlarının ardından ilk uçuşunu önceki gün gerçekleştirdi.

Her yıl binlerce kişinin uçmak için akın ettiği Kapadokya’ya yüksekten bakıp hayran bırakan sıcak hava balonu, şimdi de KKTC’de.

Yaklaşık bir önce İskele kentine kurulan Uçan Kıbrıs Hava Sporları (Flying Cyprus) isimli firma ile Kapadokya’nın balon turizmini KKTC’ye taşıyarak turizme fayda sağlamayı amaçlayan şirket, deneme uçuşlarının ardından önceki gün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Balonla uçuşa katılanlar gerçekleştirenler, bölgeyi gözün alabildiğine kuş bakışı seyredip güneşin doğuşuyla birlikte 1.000 metre (3500 feet) yükseklikte harika bir güne uyandı. Yeni İskele'den havalanan  balon tecrübeli pilotu Vural Gül ile keyifli bir yolculuğun ardından yine işinin ustası bir ekip ile Boğaziçi köyüne güvenli bir iniş gerçekleştirdi. Şirket, uçuşun ardından tüm yolculara uçuş sertifikası takdim etti.

KKTC turizmine katkı sağlanması amaçlanıyor

Uçuştan önce konuya ilişklin olarak basına konuşan Flying Cyprus Yetkilisi Metin Kayhan, hem sıcak hava balonu hem de KKTC’de gerçekleştirilecek olan uçuşlarla ilgili olarak bilgi verdi.

Balon turizmi cenneti Kapadokya’dan geldiklerini bildiren Kayhan, 12 yıldan beri Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonu ile Türkiye turizmine katkı koyduklarını bildirdi.

Balon turizmini KKTC’ye de taşımak istediklerini belirten Kayhan, bir yılı aşkın bir çalışmanın ardından KKTC’de de uçuş yapabilecek duruma geldiklerini ve yaklaşık 1 ay önce İskele'de ofislerini açtıklarını belirtti. Günde 3 bin, yılda ise 300 bin kişinin sadece balon turizmi için Kapadokya’ya geldiğini belirten Kayhan, KKTC turizmine de bu sayede katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Siz uçmak isteyin yeter”

Sıcak hava balonunu ilk kez 1786 yılında Montgolfier Kardeşler'in uçurduğunu anlatan Flying Cyprus yetkilisi Metin Kayhan, balonun tamamen ‘soğuk hava ile sıcak havanın yer değiştirmesi ile ısınan hava yükselir’ mantığı ile harekete geçilip yapılan en ilkel hava aracı olduğunu bildirdi.

Sıcak hava balonunun ulaşım aracı olmaktan çok turizm amaçlı kullanılıp denenmesi gereken en keyifli şeylerden olduğunu belirten Kayhan, balonun ayrıca hava araçlarının içinde çok güvenilirlerinden birisi olduğunu kaydetti.

Sıcak hava balonu sepetlerinin dörtten 24 kişiye kadar alabilecek seçeneklere sahip olduğunu kaydeden Kayhan, balonların da tıpkı bir uçakta olduğu gibi yapılması gereken tüm bakımları ve kontrolleri yapıldığını, pilotların ise bir yıl süren zorlu bir eğitim süresinin sonunda balon uçuşuna hak kazandıklarını belirtti.

Balonun havalanması için belirli meteorolojik koşulların oluşması gerektiğini söyleyen Kayhan, KKTC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sıcak hava balonu için Dipkarpaz’dan Yeni İskele’ye kadar uzanan uçuş ve iniş hattı izni verdiğini belirtti.