KKTC'de turizmcilere faiz destekli kredi

Faiz destekli krediyle KKTC'de yatak sayısının artacağını söyleyen Bakan Ataoğlu “Ülkede turizm varsa bundan tüm sektörler olumlu etkilenir,” dedi.


KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, katıldığı bir TV programında bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

. Turizmcilere faiz destekli kredi
- İç turizmi canlandırma
. KKTC tanıtım günleri
" Karpaz’daki sahipsiz eşeklere sahip çıkıyoruz"
" Amacımız sağlık turizmini geliştirmek"
" Kurulacak müzeleler geçmişle gelecek arasındaki bağımız olacak"

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizmcilere sağlanacak faiz destekli krediyle ülkede yatak sayısının artacağını söyledi. Ataoğlu, “ülkede turizm varsa bundan tüm sektörler olumlu etkilenir” dedi.

Katıldığı bir TV programında bakanlık ile bankaların arasında, yarım kalmış konaklama tesislerinin tamamlanması amacıyla imzalanan faiz destekli kredi programı protokolünü anlatan Ataoğlu, yüzde 30’u tamamlanmış tesislere (kalkınmada öncelikli bölgelerde yüzde 15) 700 bin TL’ye kadar yatırım kredisi verileceğini hatırlattı.

Yatak sayısının artırılmasında söz konusu tesislerin sektöre kazandırılmasının önemine dikkati çeken Ataoğlu, faiz destekli krediden yararlanmak için başvuruların Turizm Planlama Dairesine yapılabileceğini, uygun görülen yatırımların sahiplerinin protokol imzalanan kreditör bankalardan birini tercih edebileceklerini kaydetti.

İÇ TURİZMİ CANLANDIRMA…

Bakan Ataoğlu, başlatılan kampanya çerçevesinde KKTC vatandaşlarına yurt içindeki otellerde yüzde 10-40 indirimli konaklama imkanı sunulduğunu da anlatarak, “Yerli halkımız için otellerin fiyat politikalarında değişiklik yapılacak. Vatandaşlarımız, ucuz tatil yapma imkanına kavuşacak” dedi.

İç turizmi canlandırmak amacıyla geçen yıl da açtıkları kampanyanın büyük ilgi gördüğüne dikkati çeken Ataoğlu, "Amacımız, insanımızın kendi değerlerini görmesi, ziyaret etmesidir. Kuzey Kıbrıs’ın tatil olanaklarından, dünyanın en iyi konaklama tesisleri arasına giren tesislerinden bizim insanımız da faydalanmalıdır. Bu sosyal turizm anlayışıdır. Sosyal turizm bakanlık olarak sürdürdüğümüz turizm politikasının önemli temel ilkelerinden bir tanesidir” diye konuştu.

Ataoğlu, bu kampanyaların hem kişiye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

KKTC TANITIM GÜNLERİ

Türkiye’de yaptıkları KKTC Tanıtım Günleri hakkında bilgiler veren Ataoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan KKTC'ye direkt uçuşların başladığını, Ordu'dan seferlerin gayet düzgün ve düzenli şekilde devam etiğini söyledi.

Şimdiye kadar sekiz ilde düzenledikleri tanıtım etkinliklere devam edeceklerini dile getiren Ataoğlu, tanıtım faaliyetlerinin sadece belirli bir dönemde değil, 12 ay süreceğini vurguladı.

Tanıtım programları sayesinde ilk kez geçen kış KKTC'deki otellerde ortalama doluluğun yüzde 80 doluluk olduğunu kaydeden Ataoğlu, şöyle konuştu:

"Yüzde 80 doluluk yaşandıktan sonra turizmin sadece yaz döneminde değil, 12 ay boyunca yapılabilecek bir etkinlik olduğunu gördük. Bu nedenle tanıtımlara da 12 ay boyunca devam etmeye karar verdik. Anadolu'nun değişik illerinde yapacağımız tanıtım etkinliklerimiz devam edecek."
Bakan Ataoğlu, üniversiteler, inşaat sektörü, emlakçılar, ticaret ve sanayi odaları temsilcileri ve sanatçılarla gerçekleştirilen etkinliklerde sadece turizmin değil, üniversiteler, inşaat ve diğer sektörlerin de tanıtıldığını anlattı.

Tanıtım çalışmalarının sadece Türkiye'de yapılmadığını, İngiltere, Azerbaycan ve İran'da da çeşitli faaliyetlerde bulunulduğuna işaret eden Ataoğlu, Almanya'da da bir etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Özellikle son yapılan etkinliklere katılımın binlerle ifade edilebilecek düzeyde olduğunu belirten Ataoğlu acenteler arasında iş bağlantıları kurulduğunu ve konut satıldığını ifade etti.

“MÜZELER GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDAKİ BAĞ OLACAK”

Müzelerin geçmişle gelecek arasındaki bağ olduğunu söyleyen Ataoğlu, her ilçeye bir müze hedefiyle yola koyulduklarını ve bu hedefi adım adım gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi.

Bakan Ataoğlu, ülkemizin, dünyada eşine ender düzeyde rastlanılan zengin bir kültür hazinesine sahip olduğunu belirterek, binlerce yıllık uygarlıkları sinesinde yaşatarak, birbirinden değerli eserlere sahip olan adamızda kurulacak müzeler ile insanların bölgedeki zengin tarihi görmesini sağlayacaklarını bildirdi.

Fikri Ataoğlu, yakın zamanda yapılan kazı çalışmalarında açığa çıkartılan arkeolojik yapı ve eserlere dikkat çekerek, Kuzey Kıbrıs’ın arkeolojik ve tarihsel mirasının zenginliğinin olduğunun bir kez daha kanıtlandığını ifade etti.

“KARPAZ’DAKİ SAHİPSİZ EŞEKLERE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Ataoğlu, 40 yıldan beridir Karpaz halkı için büyük bir sorun haline gelen eşek sorununun giderilmesi için somut ve kalıcı bir adım attıklarının ifade etti. Bazı çevrelerden gelen bu proje eşeklerden kurtulma projesidir eleştirilerinin anlamsız olduğunu dile getiren Ataoğlu “eşeklerden kurtulmaya değil onlara sahip çıkmaya çalışıyoruz, bu çalışmalarımıza destek olacak her türlü yapıcı öneriye açığız” ifadesini kullandı.

Üreticilerin hür eşeklerin kendilerine verdikleri zararlarla ilgili şikâyetleri bulunduğunu, eşeklerin trafik kazaları dâhil birçok konuda tehlike yarattığını belirten Ataoğlu, turizm açısından da değerlendirilebilecek önemli bir proje üzerinde durulduğunu söyledi.

“AMACIMIZ SAĞLIK TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK”

Kuzey Kıbrıs’ta turizmin sürdürülebilir temelde gelişmesi için alternatif turizm çeşitlerinin ülkeye kazandırılmasının önemine vurgu yapan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, amaçlarının kitle turizmi gelirlerini optimuma çıkartırken sağlık başta olmak üzere kültür, spor gibi turizm türlerini de geliştirmek olduğunu kaydetti.

Sağlık turizminin gelişmesinde, Sağlık Turizmi Konseyi yanı sıra diğer bütün paydaşların önemli katkısı olduğunu ifade eden Ataoğlu, sözlerini“bu alanın gelişmesi için ciddi bir çaba var. Hükümetimiz gereken adımları atıyor ve Sağlık turizmini destekliyor,” diye sürdürdü.

KKTC’nin Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’ne 54’üncü üye ülke olarak kabul edilmesinin, Kuzey Kıbrıs’ın bu alanın başrol oyuncuları ile birlikte hareket edebilmesine imkan yarattığını dile getiren Ataoğlu, bu üyelik sayesinde Kuzey Kıbrıs’ın Dünya’nın pek çok ülkesinden daha fazla sağlık turisti almaya başladığının altını çizdi.

Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nde kurulan hasat ekibinin çalışmaları neticesinde ülkeyi ziyaret eden turistlerin artık bölgelerde yetişen ürünleri tanıyarak tatma imkanı da bulduklarını belirten Ataoğlu, bu amaçla, portakal, enginar, üzüm, çilek gibi ürünlerin hasat dönemlerine turistlerin de dahil edilerek özel ilgi turizmine katkıda bulunulduğunu anlattı ve bu konuda çeşitliliğin artarak süreceğini belirtti.

Bakan Ataoğlu, hasata katılan turistlerin mutluluğunun gözlerinden okunduğunu, bunun ülkenin tanıtımına da katkı sağladığını bildirdi.