Konaklama fiyatlarında canlanma başladı

Fiyat yükselişlerinde krizin etkileri devam ediyor ama Türkiye'de konaklama fiyatlarında canlanma başladı.

Turizmde çıkan 2016 krizinin başından 2016 sonuna kadar, bütün ülkede düşen konaklama fiyatları, 2017 mayıs ayından bu yana toparlanma gösteriyor.

TurizmDatabank Konaklama Fiyatları Analizi Temmuz 2017 bulgularına göre konaklama fiyatları % 1’e yakın yükseliş gösterdi. Konaklama fiyatları artışları, mart 2017’de % 0,3 artış ile en düşük noktaya gerilemişti.

Diğer yandan 2017 yılı 7 aylık dönemde otellerde maliyet artışları % 11-12 bandında seyretti.  Bu dönemde ülke geneli enflasyonu da % 8,5-9,5 aralığında değişti.

Turistik merkezlerde durum

Türkiye’nin turistik merkezlerinden Antalya’da konaklama fiyatları artışı 2017'nin temmuz ayında beklenen seviyeye ulaşamadı.

İlde enflasyon, konaklama fiyat artışlarının iki katından fazla. Ancak Antalya’daki konaklama fiyatları artışı yine de Türkiye’deki konaklama fiyat yükselişlerinin üzerinde ama yatay seyrediyor.

Öte yandan 2016’da en fazla gelir kaybına uğrayan İstanbul otelleri, 2017 yılında fiyatlar açısından gelir yükselişi ile karşılaşıyor. Ancak yükselişler halen pozitif bir eğilim gösteremedi.

Muğla, İzmir, Aydın gibi turistik merkezlerimizde de artan enflasyon karşısında konaklama fiyatlarındaki canlanma da beklenen düzeylerde gerçekleşemedi.